fbpx

Safari w Tanzanii, Wielka Migracja, Zanzibar i koralowe rafy Pemby.

Kraje:

Tanzania

Czas trwania:

15 dni

Dostępne terminy:

21 lutego – 7 marca 2022

Rodzaj wyprawy:

Dla rodzin, Indywidualne

Tanzania mnie zaskoczyła. Byłam już na safari w różnych miejscach, ale nigdzie lew nie ryczał mi za namiotem, tak jak w Serengeti. Nigdzie nie widziałam tak ogromnych stad zwierząt. Jeśli marzy Wam się egzotyczna podróż Afryka dzika, to polecam Tanzanię. Szczególnie, że od lipca do końca września i od grudnia do marca to najlepszy czas, żeby podziwiać  Wielką Migrację Zwierząt w Parku Narodowym Serengeti!

 

Latem zobaczysz, jak ogromne stada gnu rzucają sie do rzeki Mara, żeby dostać się na zielone pastwiska. A zimą, jak rodzą się ode antylopy gnu Serengeti. Przychodzi ich tam na świat pół miliona. Wielka Migracja to niezapomniany spektakl natury!

Ogromne ilości oni baobabów, do tego lwy, lamparty, żyrafy, oryksy zebry wszędzie. Tarangire to tanzański ukryty klejnot. Nie wszyscy tam docierają, warto! Dużzwierząt, małludzi.

Gigantyczny krater Ngorongoro to największa kaldera świata jeden przyrodniczych cudónatury. Zawsze jest pełen zwierząt – nie wychodzą niego, bo dokąno po co?

Podładuj wewnętrzne akumulatory cu Zanzibaru. Białplażczekają zachęcają do spacerów. Turkus Oceanu Indyjskiego wydaje się aż nierzeczywisty.

Odwiedź Stone Town, czyli Kamienne Miasto. Czy znajdziesz tam ślady Chińczyków, ArabóHolendrów? czy wiesz, żtam urodził się Freddie Mercury?

Odkryj autentyczną, zieloną i górzystą Pembę. Nie ma ludzi, cudna przyroda i bajeczne rafy koralowe. Skosztuj świeżą rybę, a może skusisz się na homara?

 
Na spotkanie afrykańskiej przygody

Ruszamy na spotkanie Wielkiej Przygody! Przelot do Tanzani.

Safari w pełnym słoni Parku Narodowym Tarangire

Przylot na lotnisko w Aruszy, które nosi wdzięczną nazwę Kilimanjaro International Airport. Rzeczywiście, gigantyczny stożek Kilimandżaro góruje nad całą okolicą. Przejazd do parku Tarangire na  safari. Tarangire to wspaniały, a mniej znany park, zobaczymy więc tam dużo zwierząt, a mało ludzi. Zaskakuje mnóstwo słoni i baobabów, a do tego lwy, lamparty, żyrafy, oryksy i zebry.

Wśród tanzańskich plemion

Tanzania to nie tylko przyroda, ale też ludzie. W czym się pięknie różnimy, a co nas łączy? Żeby się o tym przekonać, wybierzecie się do wiosek buszmenów niedaleko jeziora Eyasi. Żyją tam od wieków według swoich zasad. Hadzabe to plemię łowców i zbieraczy. Datoga to kowale. Zobaczycie, jak wyrabiają broń i biżuterię. Będziecie razem z nimi szukać zwierząt i wybierać miód z barci w drzewie. Poznacie ludzi, którzy żyją podobnie jak przed wiekami, niewiele czerpiąc z cywilizacji!

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu o tych właśnie plemionach:

Gigantyczny krater Ngorongoro

Wyjazd w kierunku krateru Ngorongoro i zjazd do jego wnętrza. To największa kaldera świata – ma 22 kilometry średnicy i zarazem jeden z przyrodniczych cudów natury. Zawsze zobaczymy tam mnóstwo zwierząt. W tym gigantycznym kotle żyją lwy, słonie, nosorożce, gnu, zebry, bawoły, antylopy. W mieszczących się w kalderze wodach jeziora Magadi przeglądają się różowe flamingi. Potem ruszamy do najbardziej znanego Parku Narodowego Tanzanii – Serengeti. Po drodze wąwoz Olduvai na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich.To właśnie tam niemieccy antropolodzy odkryli szczątki naszych protoplastów sprzed 2 milionów lat. Nocleg w campie wśród sawanny. Śpiąc w obszernych namiotach (z łóżkami i łazienkami) można wsłuchiwać się w odgłosy afrykańskiej przyrody.

Wielka Migracja Zwierząt w Serengeti

Najbardziej emocjonujący dzień – Wielka Migracja Zwierząt! Liczące miliony gnu i zebr stada przemierzają co roku 800 km w poszukiwaniu zielonych traw. To niesamowity spektakl natury. Całodzienny wyjazd na safari. Czy uda się wytropić słynną „afrykańską wielką piątkę” słonia, nosorożca, lwa, lamparta i bawoła? Kolejny nocleg w namiotach na sawannie.

Krododyle i przejazd nad jezioro Wiktorii

Przemierzamy zachodnią część Serengeti, słynną z krokodyli rzekę Grumeti aż dotrzemy nad brzeg owianego podróżniczymi legendami i opowieściami jezioro Wiktorii. Nocleg w Mwanza.

Ogrom jeziora Wiktorii

Rejs po wodach gigantycznego jeziora. Miło kołysać się wśród fal, ale i poznawać życie ludzi w rzadko odwiedzanych przez turystów rejonach. Dla chętnych spotkanie z dziećmi w miejscowym przedszkolu. Poznawanie siebie nawzajem, czas zdziwień i odkryć.

Lecimy na Zanzibar

Przelot na Zanzibar. Jedziemy do stylowego, zabytkowego hotelu w sercu Stone Town – Kamiennego Miasta. Warto przejść się uliczkami Kamiennego Miasta po których stąpali sułtani, niewolnicy, Arabowie, Holendrzy i Freddie Mercury, który się tu właśnie urodził.

Wąskie uliczki Stone Town i przelot na Pembę

Rano można popłynąć na gigantyczna pustynną wyspę – łachę piachu, zwaną Nakupenda, oraz Prison Island, która słynie z ogromnych żółwi Aldabry. Ważą do 400 kg i dożywają nawet 250 lat! Na wyspie atrakcją, którą bardziej pamiętamy niż stare więzienie, są wspaniałe rafy koralowe, pełne barwnych rybek i rozgwiazd.
Po południu przelot na Pembę. Leci się tam z Zanzibaru pół godziny. Pemba jest zielona, górzysta, bardzo autentyczna i mało turystyczna. Za to rafy koralowe i spoty nurkowe są fantastyczne.

Rejs na Misal

Rejs na przepiękną wysepkę Misali. Nie ma ludzi, cudna przyroda i bajeczne rafy koralowe.
Mój film z Misali:
https://www.youtube.com/watch?v=icuAYSeD-QM&t=6s
Po wycieczce przejazd do hotelu na północ wyspy.

Nurkowanie i wypoczynek

Pora relaksu na plaży nad szmaragdowymi wodami Oceanu Indyjskiego! Albo nurkowania na jednych z najpiękniejszych raf Afryki. Albo lenistwa…

Pożegnanie z Pembą, wschód Zanzibaru do odkrycia

Rano wypoczynku, plażowania i pławienia się ciąg dalszy. Potem podziwianie słynnych wielkich nietoperzy, zwanych Pemba Fox, zwiedzanie stolicy wyspy Chake Chake i przejazd na lotnisko. Odlot na Zanzibar. Przejazd prosto na wypoczynek na wschodnim wybrzeżu Zanzibaru, pod palmami i przy samej plaży.

Plażowanie czy żeglowanie

Czas wypoczynku!
Dla chętnych wycieczka – rejs tradycyjną łodzią dhow z trójkątnym żaglem. Przy odrobinie szczęścia można podziwiać skaczące delfiny!
Zrobiliśmy krótki filmik z tej wycieczki:
https://www.youtube.com/watch?v=Wcmel9f2B3c
Albo rejs na rafy koralowe koło wyspy Mnemba, – i z tej wycieczki zrobiłam filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=Wcmel9f2B3c

Ostatnie spacery plażą i restauracja The Rock

Najsłynniejsza na Zanzibarze restauracja powstała na maleńkiej skale – wyspie koralowej! W czasie odpływu można dojść do niej na pieszo, w czasie przypływu konieczne jest skorzystanie z łodzi. The Rock ma tylko 12 stolików oraz wspaniałe dania z ryb i owoców morza. W menu znajdziemy świeżo złowione ośmiornice, kalmary, krewetki i homary. Stamtąd można popłynąć łódką na wspaniałe miejsca snorkellingowe. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot.

Pożegnanie z Afryką i powrót do kraju

Powrót do kraju.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

czasie safari chcemy być jak najbliżej natury, mieszkamy więkameralnych lodżach pośrodku sawanny lub namiotachSą to wysokie, obszerne namioty, których mieszczą się wygodne łóżka zawieszoną nad nimi moskitierą jak stoły, przy których wspólnie jemy przygotowane przez kucharza posiłki.

Na Zanzibarze przylatując prosto z buszu najpierw zakosztujemy „świateł wielkiego miasta” i zatrzymamy się Stone Town, żeby bez pośpiechu zagłębić się pełne barwnych straganólokalnego klimatu skie uliczki. Będziemy mieszkać w sercu Starego Miasta w urokliwym, stylowym pałacu z 1559 roku, udekorowanym antycznymi, ręcznie wytwarzanymi meblami. Poczujemy się, jakbyśmy mieszkali w muzeum! Na dodatek z tarasu rozpościera się przepiękny widok na miasto i morze. Niedaleko, na tej samej ulicy znajdziemy dom, w którym urodził się Freddie Mercury.

Potem pojedziemy do kameralnych bungalowów z basenem, pod palmami, których można wyjść prosto na piaszczystą plażę. Ale jeśli wolicie przez parę dni awić się pięciogwiazdkowym luksusie, dajcie znać, spełnimy Wasze życzenie! 

Cena

2900 USD/os + 500PLN

 

Cena za osobę przy dla grupie min. 4-osobowej.

Cena zawiera:

 • wszystkie potrzebne przejazdy i transfery,
 • czasie safari przejazdy land cruiserami otwieranym dachem, każdy ma miejsce przy oknie, bez limitu kilometrów – czyli jeździmy tyle, ile potrzebujemy, żeby zakosztować spotkania z dziką przyrodą,
 • doświadczonego anglojęzycznego kierowcę- przewodnika podczas safari,
 • w czasie safari noclegi w komfortowych lodgach, a w Serengeti na campie wygodnymi, obszernymi namiotami,w których są łóżka,
 • na Zanzibarze noclegi w hotelach 4 * : na Starym Mieście w antycznym pałacu z 1559 roku, a potem w hotelu przy plaży, 
 • na Pembie noclegi w klimatycznych hotelikach przy plaży
 • całodzienne wyżywienie podczas safari (śniadania, lunche kolacje),
 • śniadania na Zanzibarze i Pembie,
 • woda mineralna czasie safari,
 • lodówka do dyspozycji w samochodzie w czasie safari,
 • wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • ubezpieczenie KL NNW, obejmujące skutki zachorowania na COVID 19
 •  

Cena nie zawiera:

 • przelotów – zajmują się nimi nasi kasjerzy lotniczy, ale można też kupić je samodzielnie. Cena od ok. 4000 zł;
 • wizy do Tanzanii 50 USD,
 • biletów wstępu, wstępów do parków narodowych i opłat parkowych – płatne po przylocie 380 USD
 • napiwkóczasie safari (sugerowane 30 USD dziennie za samochód),
 • wycieczek fakultatywnych na Zanzibarze,
 • podatku turystycznego atnego hotelu 1 usd/dziennie/os.

Potrzebne dokumenty

Wjezdzając do Tanzanii, a więc i na Zanzibar, obywatele Polski muszą mieć wizę. Można ją kupić na lotnisku po przylocie, kosztuje 50 USD. Można też kupić ja wcześniej przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/ 

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczenie obejmuje także zachorowania na Covid 19. 

Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.

Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową, prosimy o taką informację – wyliczymy stawkę.

Radzimy ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji (3% ceny wyjazdu w wariancie podstawowym, 4,5 % ceny wyjazdu w wariancie obejmującym zachorowanie na Covid 19). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu, jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też, kiedy ukradną nam dokumenty oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Szczegóły tego ubezpieczenia znajdują się na stronie Signal Iduna.

Zdrowie

Lecąc do Tanzanii, trzeba mieć test PCR na Covid 19, zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. 

Szczepienia obowiązkowe:

Do Tanzanii wymagane jest szczepienie na żółtą febrę. Odporność uzyskuje się po ok. 10 dniach, ale polecamy umówienie się na wizytę na 2 miesiące przed wyjazdem, bo do samego szczepienia wymagana jest kwalifikacja przez lekarza.

Szczepienie ma jedną dawkę, która wystarcza na ok. 10 lat. Koszt samej szczepionki to w zależności od przychodni koszt ok. 210-240 zł, do tego dochodzi koszt wydania tzw. żółtej książeczki (10-15 zł) oraz koszt lekarskiej wizyty kwalifikacyjnej. Szczepienie można zrobić w wielu punktach w większych miastach w Polsce.

Szczepienia zalecane:

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przypominająca dawka szczepionki na tężec, błonicę i polio.

Ponadto zalecane jest szczepienie na dur brzuszny na wypadek spożycia zakażonej wody lub żywności oraz na wściekliznę na wypadek pogryzienia przez chore zwierzęta.

Każdą szczepionkę dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.

W Tanzanii zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Przed wyjazdem zalecamy wizytę u lekarza, który zasugeruje dopasowaną do stanu zdrowia uczestnika poradę w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Oficjalne, aktualne informacje można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Żeglowanie na Zanzibarze

Żeglowanie na Zanzibarze

Jak widzę łódkę, to zaraz kusi mnie żeby pożeglować w stronę słońca, a przy naszej plaży kołysały się smukłe łodzie dhow, czyli tradycyjne zanzibarskie dłubanki z dwoma pływakami. Na szmaragdowej wodzie wyglądały niczym gigantyczne nartniki.

czytaj dalej