Kolumbia
14 dni
Dostępne terminy:
27 grudnia 2025 –
9 stycznia 2026
Rodzaj wyprawy:
Dla Każdego
Taneczne
Sylwester w Kolumbii
Powtarzamy sylwestrową wyprawę po Kolumbii, bo poprzednie udały się nam wyśmienicie! Tańczyliśmy i bawiliśmy się w sylwestrową noc z przygodnie poznanymi ludźmi i czuliśmy się jak w domu u przyjaciół.
Wtedy przekonaliśmy się, że Kolumbijczycy są życzliwi, gościnni i bardzo uprzejmi.
Kolumbia to kraj przepiękny: najwyższe na świecie palmy w Valle de Cocora, kolonialne miasta, ośnieżone góry i białe plaże.
Idealne powitanie Nowego Roku! W Cali, stolicy kolumbijskiej salsy, co roku od ponad 60 lat pod koniec grudnia odbywa się najsłynniejsze święto muzyki i tańca – Feria de Cali.
Taniec jest dobry na wszystko, dlatego w planie mamy warsztaty taneczne w samej kolebce salsy!
- Pożegnaj stary rok i powitaj nowy razem z gościnnymi mieszkańcami Kolumbii.
- Zatańcz salsę inaczej niż gdziekolwiek na świecie i wróć bogatszy o doświadczenie na polskie parkiety.
- Napij się najlepszej kawy na świecie, parzonej tradycyjnym sposobem.
- Poczuj kolonialny klimat kolumbijskich miast i miasteczek.
- Podróżuj w kameralnej grupie podróżników, ciekawych lokalnych ludzi, miejsc i zwyczajów.
- Zrelaksuj się na piaszczystej plaży nad Morzem Karaibskim.
Kolumbijski odlot
Lecimy z Polski z przesiadkami do Cali. Lądujemy w mieście znanym jako kolumbijska stolica salsy. Jedziemy do hotelu na zasłużony wypoczynek.
Cali - miasto w rytmie salsy
Spotkanie z Kolumbią zaczniemy od Cali, miasta tętniącego dźwiękami salsy. Zaczniemy od wejścia na pobliskie wzgórze San Antonio. Stamtąd, sprzed białego, najstarszego w mieście kościółka, zobaczymy jak wygląda miasto rozpościerające się między wzgórzami w dolinie Cauca. Potem spotkamy się z ogromnymi, kolorowymi kocicami. Królują w parku nad rzeką, który zbudowano na miejscu chaszczy i śmietników. To świetny przykład rewitalizacji zaniedbanej części miasta i jednocześnie pełnej humoru aktywizacji artystów.
Odwiedzimy muzeum salsy, gdzie będziemy próbować tańczyć i grać na popularnych w Kolumbii instrumentach.
Czeka nas pierwsza lekcja tańca. Czym różni się salsa calena od salsy tańczonej gdzie indziej? Przekonamy się sami! W tym czasie będzie pełna muzyki i zabawy Feria de Cali, skorzystamy więc z atrakcji największego święta w mieście. Do tej pory obchodzono je 62 razy! Clou programu jest desfile, czyli barwna parada karnawałowa z najsłynniejszymi postaciami.
Cali ze wzgórz i na rowerze
Wyruszamy na wycieczkę na górujące nad miastem wzgórze. Po drodze czekają nas sesje zdjęciowe w punktach widokowych. Na szczycie razem z miejscowymi możemy podziwiać widok na góry i degustować lokalne przysmaki! Będziemy delektować się bogatymi w witaminy sokami z egzotycznych owoców.
Pójdziemy do centrum miasta, a potem na plac Jairo Varela, nazwany tak na cześć genialnego muzyka i kompozytora. Posłuchamy muzyki pod gigantyczna trąbką, zajrzymy do muzeum poświęcongo artyście, którego zna każdy Kolumbijczyk.
Kolejny dzień koncertów w czasie Feria de Cali. Uczta dla wielbicieli mu latynoskiej! Kolejna lekcja tańca, a wieczorem koncert na żywo. Na pewno odśpiewamy razem z kolumbijskimi tancerzami najsłynniejszy utwór Vareli “Cali Pachanguero”!
San Cipriano – drezyną do raju
Z chętnymi ruszamy na całodzienną wycieczkę do San Cipriano, autentycznej wioski, w której mieszkają potomkowie przywożonych z Afryki niewolników. Leży całkiem niedaleko Pacyfiku i jest tam zawsze gorąco!
Po dotarciu na miejsce przejedziemy drezynką przez las deszczowy – to jedyny środek lokomocji, który tam dociera! Przebieramy się w kostiumy, bo przed nami eksplorowanie lasu deszczowego, kąpiel pod wodospadem i w szmaragdowej rzece, a dla śmiałków spływ na dętkach. W nagrodę, w jednym z domów, gospodyni ugotuje nam obiad i skorzystamy z możliwości skosztowania wspaniałej zupy rybnej. Wycieczka kosztuje ok. 75 euro. Po południu wracamy do Cali. Lekcja tańca i ruszamy w miasto. To ostatni dzień festiwalu!
Kawowy trójkąt i Sylwester z Kolumbijczykami
Wyjeżdżamy z Cali do słynnego “trójkąta kawowego”. Po drodze zatrzymamy się w jednej z zabytkowych hacjend. Czas na dobrą kawę i jedziemy dalej. Tego dnia zamieszkamy w urokliwej hacjendzie i zregenerujemy siły nad basenem. Zjemy uroczystą kolację sylwestrową, a potem przyłączymy się do miejscowych zabaw i wspólnie powitamy Nowy Rok. Punktualnie o północy spalimy zakupioną wcześniej kukłę – taka jest kolumbijska tradycja!
Palmowy zawrót głowy - Valle de Cocora
Czeka nas niezapomniany dzień z widokami, które zostaną w naszej pamięci na zawsze. Po śniadaniu pojedziemy do Salento, urokliwego miasteczka słynącego z charakterystycznej dla regionu “trójkąta kawowego” architektury bahareque. Tam przesiadamy się do jeepów Willy’s – typowego tutaj środka transportu i kontynuujemy jazdę do Valle de Cocora- doliny, w której rosną najwyższe na świecie palmy woskowe, które są narodowym drzewem Kolumbii. Będdziemy czuć się przy nich jak liliputy! Powędrujemy przez dolinę w słynnym lesie mglistym.
To specyficzny rodzaj lasu występujący na dużych wysokościach w wilgotnym klimacie, gdzie chmury często otulają drzewa mgłą. Będziemy mieli okazję podziwiać spowite w chmurach, krajobrazy. Wrócimy do Salento tak, aby mieć jeszcze chwilę na ewentualne zakupy pamiątek. Błogi, wieczorny odpoczynek w naszej hacjendzie.
Kawa prosto z krzaka
Po śniadaniu wybierzemy się na plantację kawy – wszak jesteśmy w najsłynniejszym regionie uprawy kawy! Weźmiemy udział w procesie jej przetwarzania, począwszy od zbioru ziaren, skończywszy na degustacji najsłynniejszego kolumbijskiego napoju parzonego tradycyjnym miejscowym sposobem. Wokół widoki nieziemskie! Pobudzeni kawą wyruszymy na lotnisko i polecimy do Bogoty.
Złota Bogota i barwna Candelaria
Rano czeka nas spacer po kolonialnym centrum. Serce miasta stanowi Plaza Bolivar ze stojącym w jej w centrum pomnikiem Wyzwoliciela Ameryki. Dookoła wznoszą się budynek Kapitolu, katedra i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczymy pałac prezydencki i przespacerujemy się pełnymi kolorowych grafitti kolorowymi uliczkami najstarszej dzielnicy miasta – la Candelaria. Wpadniemy do tradycyjnej kolumbijskiej kawiarni i spróbujemy lokalnych specjałów. Zwiedzimy słynne z największej na świecie kolekcji prekolumbijskich wyrobów ze złota Museo de Oro oraz Muzeum Botero.
Zipaquira, kolumbijska Wieliczka
Dla chętnych rano wyjazd do leżącej około godziny jazdy od Bogoty Zipaquira, gdzie znajduje się słynna Katedra Solna. Wędrówka solnymi korytarzami “kolumbijskiej Wieliczki”. Wycieczka ze wstępem do kopalni kosztuje ok. 50 euro. Powrót do Bogoty. Po południu wjazd kolejką na wzgórze Monserrate, skąd rozciąga się wspaniały widok na liczącą 9 mln mieszkańców metropolię. Wieczorem możliwość wyjścia do jednego z okolicznych barów.
Lot nad Morze Karaibskie
Lecimy do Cartageny. Założona w 1533 Cartagena de Indias, była przez długi czas jednym z najważniejszych portów hiszpańskiej Ameryki, przez który w drodze do Hiszpanii przechodziło łupione na kontynencie złoto. Lekcja tańca – tym razem w Cartagenie!
Kolonialne klimaty Cartageny
Cartagena przez wieki była celem pirackich ataków, jest więc otoczona imponującymi, do dziś świetnie zachowanynymi fortyfikacjami. Zwiedzimy więc najwspanialszą kolonialną starówkę Ameryki. Pospacerujemy po zabytkowych dzielnicach : San Pedro z katedrą i licznymi pałacami w stylu andaluzyjskim, San Diego zamieszkiwane niegdyś przez kupców i klasę średnią, odwiedzimy też najbardziej kolorową dzielnicę – Getsemani. Kiedyś mieszkali tam rzemieślnicy, teraz słynie z imprez i murali.
Czas na spróbowanie pysznych owoców morza – wszak jesteśmy nad morzem! Potem znów pouczymy się tańca i ruszymy w miasto. Niedaleko naszego hotelu jest sporo miejsc, gdzie miejscowi tańczą długo w noc.
Rejs na Wyspy Różańcowe czy leniwe plażowanie
Dzień, który poświęcimy na eksplorowanie okolic Cartageny. Na przykład rejs na Wyspy Różańcowe, albo pływanie wśród mangrowców i podglądanie rybaków przy ich pracy. Możemy też po prostu pojechać na plażę. Jest ich kilka w samej Cartagenie. Czas na wypoczynek! Kąpiele w turkusowych wodach Morza Karaibskiego, nabieranie opalenizny przed powrotem do chłodnej Europy.
Powrotu czas - z Karaibów do Polski
Rano spróbujemy po raz ostatni kolumbijskiej kawy. Niestety, teraz już tylko przed nami transfer na lotnisko i odlot do Europy.
Miękkie lądowanie
Przylot do Polski.
Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie, a program modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów!
Dla tych, którzy chcą wygrzać się w promieniach karaibskiego słońca – wyjazd możemy przedłużyć o pobyt w hotelu przy plaży.
Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!
Cena
9900 PLN
Zaliczka 2500 zł płatna przy rezerwacji.
Termin płatności pozostałej kwoty 45 dni przed datą wyjazdu

Cena zawiera:
- poznawanie Kolumbii, odkrywanie zakątków kraju,
- przejazdy zgodnie z programem,
- noclegi w hotelach 3* lub w hacjendach, pokoje dwu i trzyosobowe (dopłata do pokoju jednoosobowego 2500 zł),
- posiłki: śniadania, uroczystą kolację sylwestrową,
- opiekę doświadczonej pilotki, znającej Kolumbię i wielbicielki tańca,
- ubezpieczenie w Signal Iduna KL 60 000 EUR, NNW 15 000 zł, bagaż podróżny 1000 zł
- obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy.
Cena nie zawiera:
- przelotów międzynarodowych i wewnętrznych (od ok. 8500 PLN/os.). Nasi kasjerzy lotniczy pomagają w zakupie biletów lotniczych dla wszystkich chętnych. Można też kupić bilety samodzielnie po potwierdzeniu grupy. Można dolecieć z dowolnego miejsca świata!
- płatnej po przylocie gotówką kwoty 690 usd (za lekcje tańca, przewodników miejscowych, miejscowy tansport oraz za bilety wstępu),
- transferów – grupowy w obie strony kosztuje 30 usd/os. Transfery organizujemy dla wszystkich chętnych!
- aktywności dodatkowych.
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób. Grupa liczyć będzie max. 16 osób!
Potrzebne dokumenty
Do Kolumbii nie potrzebujemy wizy. Wystarczy paszport lub paszport tymczasowy, ważny w dniu wylotu z Kolumbii.
Trzeba też mieć bilet powrotny.
Aktualne zasady wjazdu do Kolumbii znajdziesz na stronie MSZ.
Zdrowie
Nie ma szczepień obowiązkowych, ale wszystkim podróżującym po świecie polecamy zaszczepić się przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi i durowi brzusznemu.
Jeśli ktoś wybiera się w tropikalne regiony Kolumbii, w których jest dużo zachorowań na żółtą febrę, powinien się na nią zaszczepić. My nie jedziemy w tamte regiony.
Jeśli chcesz więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Zajrzyj też na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Stan na 21.03.2024
Ubezpieczenie
Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna: koszty leczenia do 60 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Można u nas rozszerzyć zakres i kwoty ubezpieczenia.
Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.
Rezerwując wyjazd możesz od razu ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji. Na wszelki wypadek – jeśli (odpukać!) poważnie zachorujesz czy na przykład złamiesz nogę, ubezpieczyciel zwraca koszt wyjazdu.
Zobacz relacje z poprzednich wypraw!
Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!