Nie tak dawno pojawił się na naszym blogu post, dotyczący obowiązujących na wyspie, z uwagi na koronawirusa, zasad (możecie znaleźć go tutaj). Sytuacja na Islandii, jak obecnie w każdym kraju, jest bardzo dynamiczna. Dlatego też z pojawieniem się  nowych przypadków, rząd postanowił wprowadzić nowe obostrzenia. Ale nie martwcie się! Jak powiedziała premier kraju, Katrin Jakobsdottir, na czwartkowej konferencji – jest to jedynie “pociągnięcie hamulca”, aby w przyszłości uniknąć bardziej drastycznych restrykcji.

– Jest spokojnie, mało ludzi. Zaskoczyło nas, że wśród turystów przeważają… Islandczycy, którzy ruszyli poznawać swój kraj – powiedzieli nam piloci, którzy są teraz na Islandii. A za chwilę ruszają tam nasi turyści!  Nasz program objazdu Islandii możesz zobaczyć tutaj.

Najnowszych danych o zasadach wjazdu na Islandie w czasach koronawirusa nie znajdziemy jeszcze na stronie polskiego rządu, jednak wszystkiego możemy dowiedzieć się, np. stąd, czyli z islandzkiej strony rządowej. Najważniejszą zmianą jest to, że osoby, które na wyspie przebywać będą 10 dni lub więcej, zobowiązane są do ponownego wykonania testu po 5 dniach od przyjazdu. W tym czasie, przestrzegać powinny specjalnych środków ostrożności – czyli, m.in. nie brać udziału w zgromadzeniach większych niż 10 osób czy unikać bliskiego kontaktu z osobami, które mogą być szczególnie podatne na choroby. Do tej pory dotyczyło to jedynie obywateli, jednak z dniem 31.07 zaczęło obowiązywać również turystów.

 

Co jeszcze uległo zmianie? Cóż, dobra wiadomość jest taka, że przyjezdni z Polski, nie powinni odczuć znaczącej różnicy między naszym krajem, a Islandią 🙂

  • Zmniejszono limit wielkości zgromadzeń – z 500 na 100.
  • Przywrócono zasadę 2 metrowego dystansu społecznego, a w sytuacji, gdy nie może on być zachowany, wprowadzono nakaz noszenia maseczek.
  • Bary oraz restauracje muszą zostać zamknięte do godziny 23:00.
  • Zgodnie z informacją na stronie Iceland News, jak kilka dni temu ogłosił szef policji z Wydziału Ochrony Cywilnej, Víðir Reynisson, zmieniono sposób informacji o wyniku testu. Jeżeli w ciągu 24h nie otrzymamy wiadomości, oznacza to tyle, iż wynik wyszedł negatywny.

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o najnowszą aktualizację obowiązujących restrykcji.  Sytuacja na Islandii w dalszym ciągu jest stabilna, także nie ma czego się obawiać (jeżeli w obecnej sytuacji można tak powiedzieć 😉 ). Zachęcamy do odwiedzania  niesamowitej wyspy ognia i lodu, jaką jest Islandią – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.  Przygotowaliśmy dla Was propozycję samodzielnego objazdu Islandii wynajętym samochodem – kliknij tutaj, żeby zobaczyć program.  Czekamy na Wasze maile i telefony!

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*