Kraina ognia i lodu - Islandia wynajętym samochodem

Czas trwania:

9 dni

Wielkość grupy

4 osoby

Dostępne terminy:

na zamówienie

Rodzaj wyprawy:

Dla każdego

Islandia – kraina tak inna i unikalna, a zarazem na wyciągnięcie ręki. Nie bez powodu mówi się o niej kraina ognia i lodu! Regularnie tryskające wodą gejzery, pola lawy, ogromne lodowce, zapierające dech w piersiach wodospady, wulkany…. A to wciąż nie wszystko, co do zaoferowania ma ta niewielka wyspa. Możecie na niej stanąć na styku płyt tekstonicznych, jedną nogą w Europie, drugą w Ameryce. Zapraszamy na objazd Islandii wynajętym samochodem. Wyprawa idealna dla rodziny lub grupy przyjaciół!

Chcesz sprawdzić jakie są zasady wjazdu na Islandię w czasie koronawirusa? Kliknij tutaj. 

 

 

Kraj o niezwykłej przyrodzie – zimne lodowce oraz gorące gejzery w jednym miejscu.

Islandzka woda jest niesamowita! Nie tylko można pić ją prosto z kranu – jest bardzo czysta i miękka, ogrzewa ona również domy, a w wielu miejscach ma właściwości lecznicze.

Jakość islandzkiego jedzenia jest na bardzo wysokim poziomie, a większość ich produktów pochodzi z lokalnych upraw. Będąc na wyspie warto spróbować,np. rúgbrauð – jest to chleb żytni (pieczony pod ziemią przy gorących źródłach), hákarl – czyli rekinie mięsto czy bitafiskur – suszona ryba.

Islandczycy uważani są za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie 🙂

Na Islandii znajduje się ponad 100 wulkanów, z czego kilkanaście aktywnych! Wybuch wulkanu przypada średnio raz na 4 lata.

Pogoda jest bardzo zmienna. Islandczycy śmieją się , że w ciągu jednego dnia można zaliczyć cztery pory roku.

Poniższy plan podróży opracowaliśmy tak, żeby odwiedzić wszystkie najpiękniejsze miejsca, ale również mieć chwilę na relaks.

Przelot na Islandię

Lecimy na Islandię! Przylot na lotnisko w Keflavik późnym wieczorem, transfer do hotelu i nocleg.

Islandzki Złoty Krąg

Wypożyczenie auta.

Objaz po najbardziej znanym regionie Islandii – Golden Circle.  Pierwszym punktem na tej trasie jest Pingvellir National Park, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce w którym stykają się dwie płyty tektoniczne – euroazjatycka oraz północnoamerykańska. Kolejnym odwiedzonym miejscem jest Gullfoss, czyli Złoty Wodospad, jeden z piękniejszych w tym rejonie. Składa się on z dwóch kaskad, sięgających w sumie ponad 30m. Wracając, na tej samej trasie kolejnym punktem jest  dolina Haukadalur, znaną z aktywności geotermalne. Znajdziemy tam gejzery, m.in ten od którego pochodzi nazwa – Geysir. Wybucha on dość rzadko, bo średnio raz na 20-30 lat, głównie w trakcie zjawisk sejsmicznych. Podziwiać jednak możemy działalność jego młodszego brata  – Strokkur, który co ok. 10 minut wyrzucaja  słup wody na wysokość 20-25 metrów. Ostatnim punktami tego dnia są dwa wodospady. Seljalandsfoss – nany z tego, że można przejść za taflą spadającej wody oraz Skogafoss – który pięknie wkomponowuje się w skalne zbocze i osiąga wysokość 60 m.. 

Dla chętnych możliwość nurkowania (z licencją PADI) lub snorkellingu w rozpadlinie tektoniczej między kontynentami (ok. 100 euro), wizyta w Lava Centre, czyli centrum wulkanologiczne (ok. 20 euro)  oraz wystawa  “Heart of Iceland” w Hakid (ok. 7 euro).

Wizyta u trolla, Diamentowa Plaża i przepiękne widoki

Dzień rozpocznie się od wizyty w Dyrholaey, najbardziej na południe wysunięty kraniec Islandii. Jest to wysoki na 120 m półwysep, którego klify zamieszkuje wiele gatunków ptaków. Kolejnym miejscem będzie czarna plaża Reynisfjara, uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie.  Z plaży będziemy mogli zobaczyć jeden ze znaków rozpoznawczych miasteczka Vik – Reynisdrangar, czyli cztery ogromne, ostro zakończone skały, wynurzające się z morza. Legenda głosi, że jest to troll i ciągnięty przez niego trójmasztowy statek, które zostały przemienione w skały przez promienie wschodzącego słońca. Następnie przejazd do Parku Narodowego  Skaftafell,  który w 80% pokrywa skorupa największego, islandzkiego  lodowca Vatnajökull. Zaobserwować można tu wręcz niemożliwe połączenia krajobrazów: białe lodowce, wodospady, zalesione brzozami wzgórza,ukwiecone łąki i kamienistą pustynię na jednym, niezbyt rozległym obszarze. Ze Skaftafell możemy wybrać się na krótki, ok. 2 km spacer do tzw. czarnego wodospadu – Svartifoss. Po drodze czekają nas bajeczne widoki. Następnym miejscem jest niesamowita laguna lodowcowa Jökulsárlón oraz diamentowa plaża, jednak zanim tam dotrzemy, odwiedzić możemy jezioro Fjallsárlón, mniej znane niż wspomniane wcześniej Jökulsárlón, ale równie piękne. 

Dla chętnych rejs  amfibią po jeziorze Jökulsárlón (cena ok. 40 euro) lub wyprawa Zodiakami (są to wzmocnione pontony) po jeziorze Fjallsárlón (ok. 50 euro).

Unikalny klimat Fiordów Wschodnich

Tego dnia w planie są Fiordy Wschodnie. Pierwszy miejscem do odwiedzenia jest Djúpivogur, czyli najbardziej wysunięte na południe miasto we wschodniej Islandii. Znajduję się tutaj najstarsza stacja pogodowa na wyspie. Co ciekawe , ok.1 km od centrum miasta znaleźć możemy 34 duże jaja ustawione w rzędzie wzdłuż lini brzegowej. Są to rzeźby islandzkiego artysty Sigurðura Guðmundssona o nazwie Eggin í Gleðvík. Następne przejazd do Breiddalsvik,jest to miasteczko rybackie położone w najdłuższej i najszerszej dolinie we wschodniej Islandii, dolinię Breiðdalur. Naturalną atrakcją tej miejscowości jest las arktyczny. Ostatnim już miejscem jest Hallormsstadur, słynące z największego na Islandii lasu. A skoro jesteśmy przy lasach, jak mówi stary islandzki żart… Czy wiecie, co należy zrobić gdy na wyspie zgubimy się w lesie? – musimy wstać 🙂 Po drodze jednak zatrzymać możemy się przy jeziorze Lagarfljot, które owiane jest legendą, iż rzekomo zamieszkuje je potwór Lagarfljot. 

Zapierające dech w piersiach wodospady i gorące źródła

Pierwszym celem tego dnia (a właściwie dwoma) będą wodospady Dettifoss i Selfoss, leżące w odległości kilku kilometrów od siebie. Ten pierwszy to jeden z największych i najpotężniejszych wodospadów w Europie. Dettifoss ma  44 m wysokości i 100 m szerokości, a spadająca woda wytwarza energię zdolną zasilić nawet ok. 100-tysięczne miasto. Kolejnym miejscem jest obszar geotermalny Hverir – czyli kolejne miejsce na mapie Islandii, w którym stykają się dwie płyty kontynentalne. Krajobraz tego miejsca jest iście unikatowy, gdyż góry i ziemia pokryte są żółto – niebieskim osadem, nie występuje tam żadna roślinność, ziemia wrze,  a w powietrzu unosi się zapach siarki. Następnie zmiana klimatu i przepięknie położone jezioro Myvatn. Jezioro bogate w minerały o niebiesko – zielonkawym odcieniu wody. Co ciekawe – nigdy nie zamarza.

Dla chętnych możliwość kąpieli w gorących źródłach Myvatn Nature Baths (cena ok. 35 euro) oraz przejażdżki konnej (ok. 80 euro)

Wieloryby, maskonury i malownicze miasteczka

Na początek wyprawa na Półwysep Tjornes, czyli znane  stanowisko geologiczne i paleontologiczne. Oprócz pięknych widoków, podziwiać można również maskonury. Następnie wizyta w Husavik, czyli uroczej wiosce rybackiej. Stąd istnieje możliwość wypłynięcia w rejs aby podziwiać wieloryby (75 euro), co jest niewątpliwie jedną z największych islandzkich atrakcji i czymś czego warto doświadczyć. Kolejny miejscem jest wodospad Godafoss. Jeden z najbardziej nietypowych na całej wyspie. Wodospad ma kształt rwanej skalistej podkowy o szerokości około 30 metrów i posiada dwa główne strumienie, 10 i 12 m. Kolejnym punktem na trasie jest Akureyri – jedno z najbardziej malowniczych miast na wyspie.

Islandia w miniaturze

Dla chętnych, dzień rozpocząć się może wizytą w skansenie Glaumbaer (ok. 11 euro). , Znajdujące się tam domy torfowe są typowe dla tradycyjnej architektury islandzkiej i powstawały na przestrzeni XVIII i XIX wieku. Następnie przejazd do Hvammstangi, gdzie podczas spaceru wybrzeżem wypatrywać można fok. Kolejnym punktem jest objazd półwyspu Snaefellsnes. Jest to tzw. „Islandia w miniaturze” – jeden z ciekawszych regionów. Znajdziemy tam lodowiec, wygasły wulkan, biała plaże, klify.  

Dla chętnych wizyta w Icelandic Seal Center (ok. 11 euro)

Stolica Islandii

Na koniec przejazd do stolicy  Islandii, czyli Reykjaviku. Czas wolny na poznanie miasta. Wybrać się możemy na przykład nad jeziorko Tjörnin, na brzegu którego wznosi się budynek ratusza ( warto wejść, jest w nim wystawa z ogromną makietą Islandii – przyda się powtórka!).  Oprócz tego stare miasto z piękną katedrą (Hallgrimskirkja Church) , parlamentem i operą Harpa. Dobrym pomysłem jest zakończenie wyjazdu w Błękitnej Lagunie (od ok. 40 euro). Są to jedne z najlepszych term na świecie. Woda tam się znajdująca jest bogata w minerały – ma ona zbawienny wpływ na skórę. Z basenów mamy widok na 80-metrowe skały wyspy Eldey. Przejazd na lotnisko późnym wieczorem oraz oddanie auta.

Powrót do Polski

Przylot do kraju w godzinach wczesnoporannych. 

 

Wyrusz już teraz, i zobacz wszystko na własne oczy!

Typowy dla tego kraju jest prosty, można by rzec chłodny styl budownictwa. Co ciekawe – zdecydowana większość budynków ogrzewana jest energią geotermalną 🙂 W każdym miejscu noclegowym zapewnione będzie pyszne, islandzkie śniadanie. A czy wiesz, z czego składa się typowe śniadanie na tej wyspie? Są to przede wszystkim  islandzkie jogurty (w tym oczywiście Skyr) oraz pyszne pieczywo idealnie komponujące się z różnego rodzaju rybami, do najpopularniejszych należą śledzie oraz łosoś.

Na Islandii mieszkać będziecie w hotelach, pensjonatach lub małych, klimatycznych chatkach.

Cena

790 euro/os

 

przy 4 osobach

Cena zawiera:

  • szczegółowy plan objazdu wyspy
  • noclegi w pokojach 2 lub 4 osobowych (zależnie od miejsca)
  • posiłki: w cenie jest 7 śniadań
  • wynajem auta Kia Picante/Toyota Ago lub podobnego z ubezpieczeniem podstawowym (możliwość rozszerzenia lub zmiany auta za dodatkową oplatą)
  • ubezpieczenie w Signal Iduna (KL 50 000 Eur, NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN),
  • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 10 zł/osoba.

Cena nie zawiera:

  • przelotów (od ok. 400 PLN/os. bez bagażu)
  • pozostałych posiłków
  • biletów wstępu do proponowanych atrakcji oraz wszelkich świadczeń nie zawartych w programie

INFORMACJE WJAZDOWE

Żeby wjechać na Islandię, obywatele Polski zobowiązani są posiadać ważny paszport bądź dowód osobisty, który na życzenie odpowiednich władz należy okazać.

CZAS

Różnica czasu to 2 godziny, które odejmujemy względem czasu polskiego.

WALUTA

Na Islandii walutą jest korona islandzka. Nie jest ona szczególnie popularna w polskich kantorach, wobec czego bez problemu można zabrać ze sobą na wyspę euro i wymień na walutę lokalną już na miejscu. Karty płatnicze i kredytowe są powszechnie akceptowane, jednak na wszelki wypadek zawsze warto mieć ze sobą gotówkę.

POGODA

Lato na Islandii jest stosunkowo krótkie i umiarkowanie chłodne. Dni są długie i jasne,słońce chowa się bowiem zaledwie na kilka godzin. Zima zaś długa, ale bez większych mrozów. Dzień zimą trwa zaledwie parę godzin. Nie wyróżnia się tu ani klimatycznego lata, ani klimatycznej zimy. 

ZDROWIE

Szczepienia przed przyjazdem nie są obowiązkowe.

Obywatele RP objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego – po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych. W Islandii uzyskanie porady medycznej związane jest z opłaceniem tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji).

UBEZPIECZENIE

Ubezpieczenie w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 euro, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo. Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia oraz ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji, które pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też kiedy ukradną nam dokumenty, oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową prosimy o taką informację – wyliczymy taką stawkę.

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Moja Kuba – relacja Agnieszki Olton

Moja Kuba – relacja Agnieszki Olton

Kuba to była wyprawa moich marzeń już od dawna – karaibska, roztańczona wyspa. I nagle tu jestem! Wow! Chłonę całą sobą ten niezwykły świat. Nie mogę się napatrzeć. Jest tak jak na pocztówkach. NIE! Jest o wiele lepiej.

czytaj dalej
Kuba – dlaczego ją kocham i nienawidzę

Kuba – dlaczego ją kocham i nienawidzę

Mój stosunek do Kuby jest jak do uroczego, ale krnąbrnego braciszka: co prawda kłamie, kręci, robi nie to co trzeba, albo nie tak jak trzeba, ale i tak go kocham. Serce mi mięknie, kiedy się słodko uśmiecha… Nie raz próbowano nas tam oszukać - a to...

czytaj dalej

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*