8 rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem za granicę - Go Travel

Czego zapomnieliście, jadąc na wakacje? Lakieru do paznokci, nożyczek, wacików… Jak się przygotować do wyjazdu (tanecznego, ale nie tylko!), żeby bez stresu szczęśliwie dotrzeć do celu podróży?  

Paszport (lub dowód osobisty, jeśli jedziecie do krajów UE) 

Zanim zapakujesz go do walizki, sprawdź czy jest ważny wystarczająco długo. Zależnie od kraju to co najmniej 3 lub 6 miesięcy. 

Napatrzyłam się na dantejskie sceny na lotnisku, kiedy okazywało się, że ważność paszportu dziecka skończyła się właśnie wczoraj – rozpacz, łzy i zgrzytanie zębów! Zostawić dziecko?… Z kim? A samolot odlatuje za godzinę! Nie wspomnę o moich faworytach gatunku, których widziałam w akcji na Okęciu. Młodzi rodzice nie pomyśleli, że niemowlakowi muszą wyrobić jakikolwiek dokument. Skoro nie potrzebuje osobnego miejsca w samolocie i łóżka w hotelu, to uznali, że wezmą go po prostu jak bagaż podręczny!

Paszport czy dowód możesz zgubić lub mogą Ci ukraść. I co wtedy? Dużo łatwiej jest, kiedy masz kopie wszystkich dokumentów, biletów lotniczych, voucherów i potwierdzeń rezerwacji. Możesz też zapisać plik w telefonie, wysłać sobie mailem lub wrzucić na chmurę. A jeśli coś się stanie z telefonem? Wtedy przyda się kopia w  tradycyjnej wersji papierowej. 

 

Bilety lotnicze, kolejowe, potwierdzenia rezerwacji 

Podobnie jak skan paszportu, mam wydrukowany, a poza tym w mailu i zapisany w telefonie. Zdarzyło mi się szukać drukarki na lotnisku w Bombaju, bo tam sprawdzają bilety, żeby w ogóle wpuścić nas na teren lotniska, bo klientka akurat gdzieś zapodziała. I cóż z tego, że bilet elektroniczny? Bez wydruku nie dojdziemy do odprawy!

Pieniądze 

Najczęściej używamy teraz kart płatniczych, ale warto sprawdzić, ile kosztuje wypłata gotówki za granicą. 

W Czarnogórze wypłaciłam z karty kredytowej, a nie debetowej i ta pomyłka słono mnie kosztowała! Dużym ułatwieniem są karty wielowalutowe, umożliwiające płacenie na całym świecie bez ponoszenia kosztów przewalutowania (waluty wymieniane są po kursach międzybankowych). Ale uwaga – wypłaty z bankomatów mogą być obłożone gigantycznymi, nawet ponad 100 procentowymi prowizjami! 

A co robić jeśli zgubisz lub ukradną Ci kartę? Zapisz sobie telefony do banków w telefonie i w mailu – żeby móc błyskawicznie zastrzec karty.

Weź zawsze też trochę gotówki, jak nie w lokalnej walucie, to chociaż euro czy dolarów i to najlepiej w banknotach po 5, 10 czy 20. Czasem nagle okazuje się, że karty nie działają (a czasem zdarzają się awarie i to, że bank zrekompensuje później, to małe pocieszenie). Wtedy łatwiej będzie wymienić walutę lub przekonać sprzedawcę, żeby jednak przyjął dolary za arbuza, wisiorek, czy przejazd autostradą lub promem, niż obejść się smakiem, albo co gorsza utknąć między duńskimi mostami.

 

Ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków

Złamana noga, wyrostek robaczkowy, pogryzienie przez małpę, a choćby zapalenie ucha – skutecznie potrafią popsuć wakacje. Szczególnie, kiedy musisz leczyć się za granicą: za kurację trzeba płacić. I to czasem słono – zwykła wizyta może kosztować równowartość i 100 euro, a koszt leczenia szpitalnego to dziesiątki tysięcy euro. 

Ubezpieczenie kosztuje nas parę złotych dziennie, nie warto więc na tym oszczędzać. Nie zapomnij wziąć ze sobą polisy, warunków ubezpieczeń i telefonów do ubezpieczyciela. Noś je cały czas przy sobie, najlepiej w portfelu. Przydadzą się w razie wypadku albo poważniejszej choroby. Wtedy szpital załatwia formalności i rozlicza się bezgotówkowo.

Jak zachorujesz i wezwiesz lekarza, musisz zapłacić gotówką. Koniecznie weź od niego rachunek z imieniem i nazwiskiem chorego i diagnozę – pieniądze zostaną Ci zwrócone po powrocie. Nie zapominaj o imiennych rachunkach za lekarstwa! Sama leczyłam się i w Indiach, i we Włoszech, i na Kubie  i nigdy nie miałam problemów z odzyskaniem pieniędzy.

Jadąc do krajów Unii Europejskiej, warto zaopatrzyć się w wydawaną bezpłatnie przez NFZ kartę EKUZ. Możesz ją zamówić mailem, albo pójść do oddziału i wyrobić na miejscu. Wtedy lecząc się w krajach UE w tzw. państwowej służbie zdrowia, zapłacisz tak jak obywatele tego kraju. Jeśli płacą za pierwszą wizytę w roku – my też będziemy musieli tak zapłacić. Moim zdaniem najlepiej mieć ze sobą i polisę, i kartę EKUZ. Na Słowacji dumna wręczyłam polisę, a lekarka w szpitalu pokręciła głową: nie macie unijnej kartki? Byście nie musieli nic płacić…

Formalności wymagane, żeby wjechać do danego kraju 

Każdy kraj ma własne zasady wjazdu na jego terytorium. Czasem oprócz paszportu potrzebna jest wiza, czasem trzeba elektronicznie wypełnić określoną deklarację. Na przykład przed wyjazdem na Dominikanę trzeba dodatkowo wypełnić elektroniczny formularz E-Ticket, a wybierając się do USA należy wcześniej starać się o wizę lub kartę ESTA

Jeśli wydanie potrzebnego dokumentu zajmuje zwykle kilkanaście minut, ale urząd zastrzega sobie, że czas oczekiwania to maksymalnie 72h, należy się liczyć z tym, że może to tyle potrwać. Nie zostawiaj formalności na ostatnią chwilę, bo zamiast z radością pakować walizki, możesz w stresie spędzić ostatnie godziny przed wylotem, który w najgorszym wypadku może w ogóle się nie odbyć.

 

Aktualne dokumenty

O ważnym paszporcie i dowodzie osobistym już wspominałam. Bez tego w ogóle nie wyruszymy w podróż za granicę. Ale na wyjeździe mogą być potrzebne też inne dokumenty np. prawo jazdy, gdy planujesz wypożyczenie samochodu na miejscu. Dokładnie sprawdź termin ważności długo przed wyjazdem, żeby w razie czego zdążyć wyrobić kolejne. 

To samo dotyczy karty bankomatowej i kredytowej. 

Leki

Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe najlepiej jeśli weźmiesz ze sobą taką ilość, jaka wystarczy Ci do końca pobytu. I jeszcze trochę – na wszelki wypadek. Dodatkowo weź ze sobą recepty w formie papierowej, bo nie wszędzie są uznawane e-recepty. 

Postaraj się też o zaświadczenie od lekarza, na którym będzie informacja o chorobie i dawkach przyjmowanych leków. Może się nie przydać, ale oszczędzi stresu kiedy na lotnisku kontrola zacznie robić dochodzenie co to za pastylki i po co aż tyle. Leki miej zapakowane w oryginalne opakowania.

Adaptery

Sprawdź, jakie gniazdka elektryczne są w kraju do którego jedziesz. W Europie nie ma generalnie problemów z ładowarkami do telefonów, ale jeśli bierzemy suszarkę do włosów czy żelazka, to mogą mieć za grube bolce do włoskich czy francuskich gniazdek.

Wielka Brytania jest wierna swoim trójbolcowym wtyczkom, na Sri Lance potrzebny jest adapter z uziemieniem, w Ameryce wtyczki z cienkimi blaszkami… Taniej kupić adapter w sklepie elektrycznym przed wyjazdem, niż na lotnisku. A najgorzej szukać dopiero nocą po przylocie, kiedy nasza komórka pokazuje 1%, a bliscy z utęsknieniem czekają na wiadomość, że szczęśliwie dotarliśmy.

Mam nadzieję, że wspomnicie te rady przed, a nie poniewczasie. Życzymy wspaniałych wakacji!

 

Beata Radecka

19 lipca 2022