fbpx

Testy na Covid-19 na Zanzibarze

 

Już wkrótce czeka mnie test na Covid 19 – jeśli nie będę miała negatywnego wyniku, nie wsiądę do samolotu. Jak, gdzie, kiedy i za ile zrobić testy na Zanzibarze?

Aktualizacje: 

  • Od 4 maja 2021 lecąc do Tanzanii, a więc i na Zanzibar, musimy mieć ważny test PCR. 
  • Prezydent John Magufuli zmarł 17 marca. 
  • Wracając z Tanzanii Qatar Airways nie trzeba już mieć testów na Covid. Natomiast testy przydadzą się, jeśli chcemy uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski. Niektóre polskie lotniska dają możliwość zrobienia testów po wylądowaniu, ale nie wszystkie. Na przykład Okęcie w tym momencie (19 marca) nie ma takiej opcji. Zamierzam więc zrobić test antygenowy przed odlotem z Zanzibaru. Pamiętajcie – przepisy się zmieniają, trzeba więc wszystko sprawdzać!

Oficjalnie na Zanzibarze, jak zresztą i w całej Tanzanii nie ma koronawirusa. Tak w majestacie swego urzędu zarządził prezydent kraju, John Magufuli. Ośmieszył testy: wyszło, że wynik dodatni miały posłane do laboratorium próbki pobrane od… kozy. I nawet z papai!. To było w kwietniu. Od tej pory Tanzania nie testuje ani swoich obywateli, ani turystów.
Kto nie testuje, ten nie choruje?
Niekoniecznie. Właśnie sam prezydent coś zaczął ostatnio niedomagać. A dwa tygodnie temu zmarł bardzo szanowany wiceprezydent Zanzibaru. Tyle, że to bardzo młode społeczeństwo: połowa to dzieciaki. No i ubogie. Doskwiera im tyle różnych chorób, że jedna więcej jakoś nie robi różnicy.

Ale teraz powstały centra testowania na Covid 19! Dlaczego? Oczywiście testowanie to wymóg linii lotniczych. Najpierw testy wprowadził KLM, i to po dwa w każdą stronę (na 72 godziny przed wylotem, a potem jeszcze na antygenowy na 4 godziny). Trzeba mieć wynik testu, kiedy wracamy z Zanzibaru liniamy Emirates. Od 2 marca obowiązek testów wprowadziłą też linia Qatar Airways. Wszystko zależy od linii lotniczej. Dlatego sprawdzajcie uważnie, co się zmienia. Najlepiej bezpośrednio na stronie naszego przewoźnika.
W filmie opowiadam, jak jechałam z moimi przyjaciółmi na testy. Zostałam jeszcze trochę przenosząc biuro pod palmę na Zanzibarze. A tu zmiany, zmiany, zmiany!
Rząd Zanzibaru wprowadził online’owy system umawiania się na testy, płatności i odbioru wyników. Już nie trzeba nigdzie po nie jeździć!
Teraz umawiamy się na testy online, wybierając dzień, godzinę i miejsce, w którym chcemy się testować. Dwa centra testowania Migombani i Lumumba, są w Stone Town, stolicy Zanzibaru. Jedno na południu wyspy w Makunduchi, a jedno na Pembie, drugiej dużej wyspie archipelagu. Widzimy od razu, ile jest miejsc wolnych na jaką godzine w którym centrum. Podajemy kiedy mamy lot powrotny. Jeśli chcemy testować się za wcześnie, wyskakuje od razu komunikat na intensywnie różowym tle. Płacimy od razu online.
Wynik testu i certyfikat Fit to Travel mamy dostać online. Logujemy się do systemu, podając swój numer paszportu. Wtedy można będzie pobrać wynik z aplikacji.

Na testy na Covid 19 na Zanzibarze umawiamy się na stronie: www.zanzibarcovidtesting.co.tz

Jak stestuję na własnej skórze nowy zanzibarski system testowy, na pewno Wam napiszę o swoich doświadczeniach.
A teraz jadę pływać z żółwiami 🙂

Pozdrawiam spod palmy
Beata

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*