fbpx

Kuba Libre Salsa Trip

Kraje:

Kuba

Czas trwania:

14 dni

Dostępne terminy:

30 listopada – 13 grudnia 2022

 

 

Rodzaj wyprawy:

Dla aktywnych

Zatańcz salsę na Kubie – czy jest na to lepsze miejsce na świecie?

Organizujemy taneczne podróże od pięciu lat, i zawsze wracamy z nich naładowani niezwykłą energią!

Będziemy mieć lekcje z najlepszymi miejscowymi instruktorami (salsa, rumba, afro) i na dodatek każdy dostanie kubańskiego tancerza lub tancerkę do pary! Poza tym oczywiście rum i cygara, zwiedzania w sam raz, plus dla chętnych wypoczynek pod palmą na cieplutkiej plaży. Wyjazd organizujemy razem z najlepszą szkołą salsy we wszechświecie i okolicach, czyli Salsa Libre. Chętnych z Warszawy i okolic zapraszamy na naukę podstaw przed wyjazdem. A pozostałych na lekcje tańca online!

 

Czerp z energii uśmiechniętych
i emanujących witalnością Kubanek, które potrafią cieszyć się życiem mimo pustych półek
w sklepach i rozpadających się domów;

Wiemy, którego dnia tygodnia gdzie najlepiej pójść na koncert na żywo albo imprezę – i codziennie wieczorem tańczymy! A muzyka – najlepsza pod słońcem, i z ogromną dozą energii!

Na nasze taneczne wyjazdy jeżdżą czasem pary, ale większość zapisuje się w pojedynkę. Możesz wybrać, czy chcesz dzielić z kimś pokój ( a my znajdziemy Ci towarzystwo), czy wolisz za dopłatą komfort pokoju jednoosobowego.

Pojedziemy do małego miasteczka, gdzie nie docierają grupy turystów. Spotkamy się tam z dzieciakami, Największą wartością jest spotkanie, ale wspomagamy też materialnie – np. środki czystości czy materiały szkolne są trudno dostępne lub horrendalnie drogie. Zawsze pytamy opiekunów, czego w danym momencie potrzebują najbardziej.

Kto tylko chce, będzie mógł zapalić cygaro w Vinales, gdzie jest najlepszy tytoń świata! Poznamy sekrety zwijania kubańskich cygar i ludzi, którzy robią to od pokoleń.

Zobaczymy zakamarki Hawany i urokliwego, kolonialnego Trynidadu, wykąpiemy się w cenocie (czyli jeziorku krasowym), przejedziemy się kolorowymi kabrioletami z lat pięćdziesiątych!

Przejedziemy wyspę od niesamowitej, dekadenckiej Hawany, przez słynące z najlepszych cygar świata Vinales, po kolonialny Trynidad i karaibskie plaże. Zajrzymy do miejsc, gdzie nie bywają turyści. Zwiedź wyspę tak, ja lubisz. Masz ochotę na trekking, przejażdżkę konną, zwiedzanie muzeów, rezydencji baronów cukrowych czy leniwe plażowanie? Na wszystko będzie czas!

Przelot do Hawany

Lecimy na Kubę! Lądujemy w gorącej i parnej Hawanie, po skrupulatnej kontroli paszportowej odbieramy bagaże (uwaga, zawartość bywa zazwyczaj skontrolowana. Z naszych doświadczeń wynika, że lepiej nie instalować zbyt mocnych kłódek, bo i tak czasem bywają wyłamywane).

Spacerkiem po starej Hawanie

Naszą przygodę z Kubą zaczniemy od przepięknej, zabytkowej, lecz mocno nadgryzionej zębem czasu stolicy. Stara Hawana zmienia się ostatnio w szybkim bardzo tempie i pięknieje z każdym dniem. Ale niszczejące rezydencje mają swój dekadencki urok.
Przejdziemy spacerkiem przez centrum miasta na pierwszą lekcję tańca. Zapoznamy się z naszym zespołem tancerzy. Najpierw rozgrzewka, oraz to co najważniejsze w tańcu a lo cubano, czyli izolacje, uczące nas, że taniec to nie tylko kroki, ale przede wszystkim praca ciałem. Potem każdy dostanie swojego partnera/partnerkę i na swoim poziomie będzie zgłębiać tajniki salsy kubańskiej. Na koniec rueda de casino, czyli taniec po kole z częstą zmianą partnerów.

Czas na pierwszy prosty posiłek: ryż z czarną fasolą, wołowinę albo ryby, krewetki czy homary…
Po obiedzie obejrzymy Kapitol -dawny parlament, remontowany od wielu lat, oraz Park Centralny z pięknym teatrem Garcia Lorca – zbudowanym w 1837 roku w którym oklaskiwano takie znakomitości jak Enrico Caruso czy Sarah Bernhardt i gdzie występuje światowej sławy Ballet National de Cuba. Przejdziemy na Plac Katedralny z przepiękną barokową katedrą.
Na Plaza de Armas, czyli Placu Broni (tak nazywa się główny plac miasta) przywita nas potężna forteca, najstarsza budowla stolicy: Castillo de la Real Fuerza. Zobaczymy miejsce, gdzie w 1519 roku została założona Hawana.

Dla chętnych wyjście na imprezę lub wieczór w słynnym kabarecie Tropicana (ok. 90 euro). Barwny, show z tradycjami (działa od 1939 roku!) naprawdę wciąga. Na dodatek mamy do wypicia butelkę rumu, co niewątpliwie pomaga kontemplować sztukę. Podziwiamy smukłe tancerki z ogromnymi świecznikami na głowach, a potem … Potem wszyscy tańczą na scenie, bez względu na narodowość i kolor skóry!

Świat prowincjonalnych miasteczek

Rano dwugodzinna lekcja tańca. Potem mamy czas na odpoczynek lub indywidualne zwiedzanie. Z chętnymi możemy wybrać się i odkryć świat kubańskich miasteczek, do których nie docierają turyści. Zajdziemy do zaprzyjaźnionego domu, żeby zobaczyć jak mieszkają Kubańczycy na prowincji.
Spotkamy się z dziećmi lub młodzieżą, żebyśmy mogli wzajemnie dowiedzieć się trochę o swoim życiu. To są różne światy, ale przecież tyle nas łączy! One mogą pośpiewać i potańczyć tak, jak umieją – my też. Jeśli na przykład uda nam się spotkać z dzieciakami z lokalnego klubu baseballu, zobaczymy jak i w jakich warunkach trenują.
Wracamy do Hawany.

Od mojito do daiquiri, czyli szlakiem barów Hemingwaya

Ruszymy po Hawanie szlakiem Ernesta Hemingwaya. Najsłynniejszym deptakiem Hawany przejdziemy do ulubionego baru pisarza, czyli Bodeguita del Medio (znana z mojito, ale polecam raczej inne lokale, tańsze i mniej zatłoczone). Odwiedzimy niepozorny hotel Ambos Mundos, w którym mieszkał autor „Starego Człowieka i Morza”.
Krótki wypoczynek w kolejnym ulubionym barze laureata nagrody Nobla: Floridita przy calle Obispo. Tam możemy zrobić sobie fotkę z Hemingwayem (tylko jakiś chłodny i sztywny…) i koniecznie spróbować jego ulubionego drinka, czyli daiquiri.
Możemy wybrać się na przejażdżkę kolorowymi kabrioletami z lat pięćdziesiątych: wiatr we włosach, piękne ujęcia z Placem Rewolucji i słynnym hotelem National w tle – bezcenne!

Po południu idziemy do Palenque, gdzie zazwyczaj w soboty od 15 do 18 możemy spotkać się z najlepszym wykonaniem tańców afrokubańskich. Rumba, guaguancó, yambú – zobaczymy jak wyglądają w wykonaniu najlepszych na wyspie tancerzy. To siedziba rewelacyjnego zespołu ludowego (tak, tak!), czyli Conjunto Folklorico Nacional. Niech nas nie zwiedzie szumna nazwa – tańczy się pod chmurką, jak najczęściej na Kubie. Potem kolejna lekcja salsy z naszymi instruktorami.

Elegancka dzielnica Vedado. Callejon, Malecon i lody w Coppelii

Po szaleństwach sobotniej nocy poranek zacznie nam się później. Spacer Malecónem – to kultowy nadmorski bulwar, gdzie toczy się życie towarzyskie. Ruszymy do bardzo barwnego muzeum kultury afrokubańskiej, Callejon Hammel, gdzie w niedziele od 12 do 15 można podziwiać pokazy tańców afro. Oczywiście z muzyką na żywo.
Na deser wybierzemy się na lody w kultowej Coppelii. Czy nadal ustawiają się tam zawijane kolejki? Jaki smak mają wyczekane kulki?
Kolejna lekcja tańca,  ostatnia w Hawanie! Pożegnanie z naszymi instruktorami – może spotkamy się jeszcze wieczorem w czasie imprezy. Proponujemy salsową imprezkę w znanym klubie Jardines 1830.

Dzień w Hawanie lub wycieczka : Tytoń i cygara, czyli do Pinar del Rio

Czas na samodzielną eksplorację Hawany a dla chętnych fakultatywny wyjazd do prowincji Pinar del Rio i znanej na cały świat Doliny Tytoniowej Vinales. Z czego słynie? Z rozległych plantacji tytoniu oraz produkcji najlepszych na świecie cygar! Ale nie tylko miłośnicy cygar będą zadowoleni. Vinales z kolorowymi domkami oplecionymi bugenvillami jest przepięknie położone wśród gigantycznych wapiennych ostańców pełnych jaskiń.
Zaczniemy od Fusterlandii, czyli dzieła jednego artysty – całej dzielnicy z barwnych mozaik. Hołd złożony sztuce Antonio Gaudiego, oraz idealne miejsce na zdjęcia.
Po drodze zatrzymamy się w Las Terazzas, gdzie pospacerujemy i pooddychamy czystym powietrzem w pięknych okolicznościach przyrody. Warto wykąpać się w rzece ( koniecznie trzeba wziąć kostium i ręcznik). Odwiedzimy też dom Polo Montaneza, przedwcześnie zmarłego słynnego pieśniarza. Zatrzymamy się na sesję zdjęciową z szerokim widokiem na mogoty, czyli strome ostańce.
Nocleg na głębokiej prowincji, w pięknych okolicznościach przyrody. W cenie wycieczki mamy wieczorne występy i pokazy tańca. Potem będzie okazja, aby pójść w tany! Tym razem spróbujemy swych sił tańcząc w lokalnej, klimatycznej tancbudzie z lokalnymi pięknościami i przystojniakami. Koszt dwudniowej wycieczki z transportem i ze wstępami w cenie 110 euro.

Vinales - Indianie w jaskini i cygara prosto od chłopa.

Pojedziemy do jaskini Cueva del Indio, w której ukrywali się zbiegli niewolnicy. Tam popłyniemy w rejs podziemną rzeką. Czeka nas eksploracja jaskini słynnej z pięknych stalaktytów i stalagmitów.
Wizyta na plantacji tytoniu, gdzie zobaczymy, jak suszy się liście tytoniu, oraz jak się skręca cygara. Będzie możliwość zakupu cygar „prosto od chłopa”.
Wracamy do Hawany.
Kolejna lekcja tańca i wieczorne salsowanie w słynnym klubie 1830.

Inwazja w Zatoce Świń i pływanie w cenocie

Ruszamy na południe. Po drodze czeka nas wizyta w zrekonstruowanej wiosce indiańskiej Aldea Taina. Rejs po Jeziorze Skarbów szybką motorówką. Będziemy mieli możliwość napicia się mleczka kokosowego prosto ze świeżo rozciętego kokosa, dla chętnych wzmocnionego rumową nutą. Pyszne! Możliwość kąpieli w cenocie, czyli jeziorku krasowym. Pojedziemy do słynnej z kontrrewolucyjnej inwazji Amerykanów Zatoki Świń, możliwość wejścia do małego muzeum.
Docieramy do urokliwego, kolonialnego Trynidadu. I ruszamy na imprezę. W tym malutkim miasteczku jest kilka popularnych miejsc, gdzie tańczy się pod chmurką.

Kolonialny Trynidad

Poznajemy urok kolonialnego miasteczka – pałace, brukowane uliczki, widoki z wież na pobliskie góry i morze. Będziemy mieli okazję spróbowania lokalnego koktajlu z miodem i limonką w najsłynniejszym lokalu Canchanchara.
Miasteczko jest nieduże, więc mamy część dnia na wypoczynek, zakupy, plażę… 10 kilometrów od Trynidadu jest plaża, gdzie można poleżeć odłogiem i nabrać opalenizny
A wieczorem czeka nas dwugodzinna lekcja tańca oraz pląsów pod kubańskim niebem ciąg dalszy..

Pod wodospad!

Mamy wolny dzień w pięknym miasteczku. Możemy też urządzić wycieczkę wierzchem, póki na Kubie koń jest wciąż popularnym środkiem lokomocji. Pojedziemy do pobliskiego parku narodowego, gdzie będzie można ochłodzić się w wodach wodospadu. A po południu dwugodzinna lekcja tańca i kolejna impreza dla wytrwałych.

Plażowanie

Dzień luzu! Każda może robić to, na co ma ochotę. Spacerować po miasteczku, szukać najlepszych ujęć do zdjęć czy buszować po sklepikach i galeriach, których w miasteczku nie brakuje.
Mamy też kilka propozycji dla aktywnych – są opcjonalne.
Możemy urządzić wycieczkę wierzchem, gdyż na Kubie koń jest wciąż popularnym środkiem lokomocji. Można wypożyczyć rower i eksplorować okolicę. Albo wybrać się w rejs katamaranem na rajską wyspę.
Z chętnymi możemy też wybrać się do Valle de Los Ingenios, czyli wpisanej na listę UNESCO Doliny Młynów Cukrowych, żeby tam zobaczyć resztki cukrowni, oraz rezydencji baronów cukrowych. Spróbujemy wycisnąć guarapo, czyli sok z trzciny cukrowej. Warto też wspiąć się na 44 metrową wieżę Torre de Iznaga , żeby podziwiać szerokie widoki okolicy i góry na horyzoncie.
Albo wybrać leniwy odpoczynek na plaży…
A potem ostatnie lekcje tańca z trynidadzkimi salseros oraz imprezowanie długo w noc.

Wracamy do Hawany

Przejazd wzdłuż karaibskiego wybrzeża do miasteczka Cienfuegos. Krótkie oglądanie portowego miasta, nazywanego Perłą Południa. Zobaczymy park Martí i teatr Thomasa Ferry oraz oryginalny Palacio del Valle w stylu mudejar, zbudowany przez bogatego przemysłowca jako prezent dla żony.
Powrót do Hawany i pożegnalne imprezy.

Odlot do Europy

Ostatni dzień na Kubie! Rano możemy wybrać się tunelem na druga stronę zatoki do Castillo El Morro, żeby zwiedzić twierdzę z przepięknym widokiem na miasto. Czas na ostatnie przechadzki i zakupy rumu i cygar.
Jedziemy na lotnisko i wylatujemy w kierunku Europy.

Przylot do Polski.

Przylot do Polski.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Nie odkładaj podróży na Kubę – ta fascynująca wyspa zmienia się w szybkim tempie!

Na Kubie mieszkamy w casas particulares. To prywatne domy, których właściciele wynajmują pokoje i prowadzą kameralne pensjonaty. Poznajemy w ten sposób zwykłych Kubańczyków, ich życie, gusta, radości i troski. W ten sposób wspieramy konkretne rodziny, a nie międzynarodowe sieci hotelowe.

Często są to budynki niezwykłe. Kolonialne rezydencje, gdzie mury, meble, a niekiedy nawet naczynia pamiętają czasy świetności sprzed rewolucji. W jednym z domów w Hawanie czujemy się jak w muzeum, wręcz potykając się o dzieła sztuki! Relaksujemy się na bujanych fotelach. W Trynidadzie korzystamy z pięknych tarasów, z szerokim widokiem na morze i góry. Jest czysto i schludnie. Możemy korzystać z salonów – to w nich na Kubie toczy się życie, sypialnie są zazwyczaj nieduże. Każdy pokój ma swoją łazienkę. Dostajemy ręcznik, mydło i papier toaletowy.

W jednym domu zazwyczaj jest od trzech do sześciu pokoi. Jeśli podróżujemy nieco większą grupą, kwaterujemy w domach leżących blisko siebie. W każdym z nich mamy śniadania. Zawsze dostajemy soki ze świeżych owoców, delektujemy się mocną, kubańską kawą. Gospodarze szykują jajka – sadzone, jajecznicę lub omlety. Są też bułki, masło, ser i dżem, czasem pomidory, ogórki i ciasto.

Cena

6550 pln

 

Cena zawiera:

 • poznawanie Kuby, zwiedzanie wymienionych miejsc,
 • opiekę doświadczonego polskiego pilota na Kubie, który był już tam wiele razy i pomoże poznać zakamarki wyspy,
 • wszystkie wymienione przejazdy,
 • noclegi w klimatycznych kwaterach prywatnych, pokoje 2 – 3 osobowe,( jeśli ktoś woli pokój jednoosobowy, to jest taka możliwość za dopłatą),
 • śniadania, a na nie między innymi świeże owoce, pyszne soki i jajka, Na obiady i kolacje chodzimy razem, każdy wybiera i kupuje to na co ma w danym momencie ochotę; 
 • opłatę za wizę wraz z obsługą wizową;
 • wspaniałą przejażdżkę zabytkowymi kabrioletami;
 • ubezpieczenie w Signal Iduna (KL 60 000 Eur, NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN),
 •  obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • przelotów. Nasi kasjerzy lotniczy kupują bilety kupujemy dla wszystkich chętnych. Można też kupić bilet samodzielnie po potwierdzeniu grupy. Grupa leci z Warszawy, ale można  dolecieć z dowolnego miejsca świata! Bilety z Warszawy kosztują od ok. 3 tys. zł.
 • płatnej po przylocie gotówką kwoty 390 euro, m.in. na lekcje tańca ( 16 godzin, 8 razy po 2 godziny, zajęcia z parterem/partnerką kubańską, z podziałem na grupy według stopnia zaawansowania) oraz wstępy,
 • pozostałych posiłków (ceny od 4 do 15 dolarów, najczęściej posiłki jadamy wspólnie, każdy zamawia to co lubi – krewetki, homara czy ryż z fasolą),
 •  wstępów na imprezy i koncerty,
 • wycieczek fakultatywnych i oznaczonych w programie jako „dla chętnych”.

Potrzebne dokumenty

Żeby wjechać na Kubę, trzeba mieć odpowiednią wizę lub tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista). Zajmujemy się wyrabianiem kart turysty dla wszystkich naszych podróżnych lecących z Polski. Paszport powinien być ważny 6 miesięcy, licząc od planowanej daty powrotu z Kuby. Kubańskie służby graniczne mogą odmówić prawa przekroczenia granicy bez podania powodu odmowy. 

Aktualnie trzeba mieć paszport covidowy i negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 h. Losowo wybrane osoby po przylocie będą poddawane testowi PCR w kierunku COVID-19.

Przepisy mogą się zmieniać. Prosimy sprawdzać je na bieąco na stronie MSZ.

Zdrowie

Należy wziąć ze sobą wydrukowany aktualny paszport covidowy. Inne szczepienia nie są wymagane. Wszystkim podróżującym po świecie polecamy szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi i durowi brzusznemu.

W sprawie szczegółowych i aktualnych informacji dotyczących szczepień oraz zagrożeń w krajach tropikalnych radzimy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną, lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Na Kubie należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić wyłącznie wodę butelkowaną, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa i owoców morza oraz dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem. Warto mieć ze sobą płyny antybakteryjne, bo często w toaletach publicznych nie ma mydła, czasem brakuje też wody.

Od maja do listopada nasila się ilość zachorowań na dengę – chorobę przenoszoną przez komary. Sporadycznie przypadki zakażenia bakterią cholery. Zdarza się też ameboza, wirusowe zapalenie spojówek, Zika oraz rzadziej gorączka Chikungunya (wirus przenoszony przez komary).

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.

Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową, prosimy o taką informację – wyliczymy stawkę.

Radzimy ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji (3% ceny wyjazdu w wariancie podstawowym). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu, jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też, kiedy ukradną nam dokumenty oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Szczegóły tego ubezpieczenia znajdują się na stronie Signal Iduna.

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Żeglowanie na Zanzibarze

Żeglowanie na Zanzibarze

Jak widzę łódkę, to zaraz kusi mnie żeby pożeglować w stronę słońca, a przy naszej plaży kołysały się smukłe łodzie dhow, czyli tradycyjne zanzibarskie dłubanki z dwoma pływakami. Na szmaragdowej wodzie wyglądały niczym gigantyczne nartniki.

czytaj dalej