fbpx

Kolumbia: realizm magiczny Marqueza + może od razu czas odwiedzić Panamę?

Kraje:

Kolumbia

Czas trwania:

12+4 dni

Dostępne terminy:

Dowolny

Rodzaj wyprawy:

Dla Każdego

Cóż wiemy o Kolumbii? Najczęściej kojarzy się jedynie z narkotykami. A to krzywdzący stereotyp. To piękny kraj kawy, złota, bujnej przyrody i uroczych, życzliwych ludzi, który ostatnio stawia na turystykę. Przyciąga realizm magiczny Gabriela Garcii Marqueza: będziemy przemierzać Kolumbię także śladami noblisty.  Panama kojarzy nam się głównie z kanałem o strategicznym znaczeniu – i ten kanał zobaczymy, podziwiając ogromne śluzy! Ale spotkamy się też z dżunglą, motylami, kolibrami oraz Indianami. To wyprawa warta grzechu!

Ulegnij magicznemu realizmowi! Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski noblista najbardziej ukochał Cartagenę. Będziemy poruszać się jego śladami nie tylko w tym kolonialnym mieście;

Zobacz złoto El Dorado! Bogotańskie Muzeum Złota ma jedną z najwspanialszych kolekcji tego kruszcu. I jest ona pilnie strzeżona!

Napij się kawy! Kolumbijskie odmiany powodują żywsze bicie serca;

Zanurz się w szmaragdowej wodzie! Morze Karaibskie jest wymarzone do leniwego plażowania. Odpoczynek przyda się każdemu z nas!

Zmierz (wzrokiem) najwyższe palmy świata! Palmy woskowe w Dolinie Cocora sięgają 60 metrów. Nic dziwnego, że zostały wybrane narodowym drzewem Kolumbii;

Wpuść się w Kanał! Panamski! 80 kilometrowa przeprawa łączy Atlantyk z Pacyfikiem. To prawdziwy majstersztyk inżynierii. Imponuje nawet tym, którzy nie przepadają za techniką;

Kolumbijski odlot

Lecimy  z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Przylatujemy do Bogoty w godzinach wieczornych. Zamieszkamy w hotelu leżącym w kolonialnym centrum miasta. Czas na aklimatyzację w leżącej 2640 m n.p.m. stolicy Kolumbii.

Złota Bogota

Rano wybierzemy się  na spacer po starówce. Serce miasta stanowi Plaza Bolivar ze stojącym w jej centrum pomnikiem Wyzwoliciela Ameryki. Dookoła wznoszą się budynek Kapitolu, Katedra i Pałac Sprawiedliwości. Zobaczymy Pałac Prezydencki i przejdziemy kolorowymi uliczkami najstarszej dzielnicy miasta – la Candelaria. Zobaczymy uniwersytet, gdzie Gabriel Garcia Marquez, zgodnie z wolą ojca, studiował prawo – aczkolwiek bez specjalnego entuzjazmu. Wolał pisać, zajął się więc dziennikarstwem i studiów nigdy nie skończył. 

Wstąpimy do czynnego i działającego budynku Komendy Głównej Policji, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się o walce z kartelami narkotykowymi. Eksponatami są kosztowne „drobiazgi” należące do baronów narkotykowych, jak choćby ozdobiony brylantami Harley Davidson, należący do Paola Escobara. 

 Odwiedzimy Muzeum Fernando Botero- najsłynniejszego kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza, jednego z najwyżej cenionych artystów współczesnych. Bardzo rozpoznawalne są jego postacie o nadmiernie obfitych kształtach. W dogodnej porze zjemy obiad w lokalnej restauracji. Będzie to czas na smakowanie ajiaco- pożywnej bogotańskiej zupy, jednego z lokalnych specjałów. Zwiedzimy słynne z największej na świecie kolekcji prekolumbijskich wyrobów ze złota Museo de Oro. Wjedziemy kolejką na wzgórze Monserrate, skąd rozciąga się wspaniały widok na liczącą 9 mln mieszkańców metropolię. Wieczorem możemy wyjść do jednego z okolicznych barów.

Kolumbijska Wieliczka

Rano wyjedziemy do Villa de Leiva, jednej z najładniejszych kolonialnych miejscowości. Po drodze zwiedzimy Katedrę Solną oraz Muzeum Soli w Zipaquira. Powędrujemy solnymi korytarzami imponującej rozmiarami “kolumbijskiej Wieliczki”. Nastoletni Marquez po śmierci dziadka, który się nim opiekował, dostał stypendium i w tym właśnie miasteczku pobierał nauki w liceum.  Był wtedy nawet kapitanem drużyny futbolowej!

Zatrzymamy się w Raquira- miasteczku słynącym z kolorowych fasad budynków i jeszcze bardziej kolorowego rękodzieła. Zakwaterujemy się i zwiedzimy Villa de Leiva. Wybierzemy się na spacer autentycznymi, brukowanymi uliczkami, wśród bielonych domów tego niczym zatrzymanego w czasie miasteczka.

Piekiełko, błękitne jeziorka i największy na świecie dom z gliny

Przedpołudnie poświęcimy na obserwację niespiesznego życia miasteczka i dokończenie sesji fotograficznej. Poznamy okoliczne ciekawostki (możliwość wycieczki konnej): El Infiernito czyli piekiełko, największy na świecie dom z gliny, Pozos Azules czyli błękitne jeziorka. Następnie wrócimy do Bogoty. Dla wytrwałych wieczorne wyjście i bliskie zapoznawanie się z nocnym życiem miasta.

Kawowy trójkąt

Rankiem polecimy do Pereiry i udamy się do hacjendy, położonej na plantacji kawy. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać przepiękne zielone krajobrazy  i zabudowy docenione przez UNESCO wpisem na listę. Po południu pospacerujemy po plantacji, weźmiemy czynny udział w procesie przetwarzania kawy począwszy od zbioru ziaren, skończywszy na degustacji  najsłynniejszego kolumbijskiego napoju, parzonego tradycyjnym miejscowym sposobem.

Palmowy zawrót głowy

Jeden z niezapomnianych dni: wycieczka do Salento, urokliwego miasteczka słynącego z charakterystycznej dla regionu “trójkąta kawowego” architektury bahareque. Przesiadamy się do jeepów Willy’s- typowego tutaj środka transportu i kontynuujemy jazdę do Valle de Cocora- doliny gdzie rosną najwyższe na świecie palmy- woskowe, będące narodowym drzewem Kolumbii. Wędrówka przez dolinę, leżącą w strefie lasu pochmurnego, podziwianie często spowitych w chmurach krajobrazów. Przejazd z powrotem do Salento i czas na ewentualne zakupy pamiątek. Powrót do hacjendy na kolację i błogi odpoczynek.

Termalne orzeźwienie

Tego dnia pojedziemy do wód termalnych w Santa Rosa de Cabal. Czeka nas tu moczenie ciał w ozdrowieńczej kąpieli i naturalny masaż pod wodospadem. To nasz czas na relaks i obserwowanie lokalnych obyczajów.

Ulubione miasto Gabriela Garcii Marqueza

Z lotniska w Armenii lub Pereira  polecimy do Cartageny . Założona w 1533 roku Cartagena de Indias, była przez długi czas jednym z najważniejszych portów hiszpańskiej Ameryki, przez który w drodze do Hiszpanii przechodziło łupione na kontynencie złoto. Będące celem pirackich ataków miasto doczekało się imponujących, do dziś świetnie zachowanych fortyfikacji. 

Poruszamy się po śladach Gabriela Garcii Marqueza, gdyż Cartagena to miasto, w którym zaczął swoją literacką karierę. – Ludzie wiedzą, że lubiłem mieszkać w Cartagenie, ale jeszcze bardziej pragnę być tam pochowany – wyznał pisarz przyjacielowi. Dwa lata po śmierci noblisty w Meksyku, jego życzeniu stało się zadość – część prochów złożono na dziedzińcu dawnego Klasztoru Miłosierdzia, który należy obecnie do Uniwersytetu Cartagena. To zaledwie jakieś 100 metrów od rodzinnego domu Garcíi Marqueza, z którego rozciągał się widok na pobliskie Morze Karaibskie. 

W Cartagenie Marquez nie mieszkał długo, ale z tego miasta czerpał inspirację dla swojego “realizmu magicznego” i swego najważniejszego dzieła literackiego: “Sto lat samotności”.

Kolonialne klimaty Cartageny

W Cartagenie zwiedzimy najwspanialszą kolonialną starówkę Ameryki. Pospacerujemy po zabytkowych dzielnicach: San Pedro z katedrą i licznymi pałacami w stylu andaluzyjskim, San Diego zamieszkiwane niegdyś przez kupców i klasę średnią oraz odwiedzimy popularną dzielnicę – Getsemani.

Po południu zwiedzimy  imponujący  fort – Zamku San Felipe de Barajas. Obiekt ten, wpisany w 1984 (łącznie ze Starówką) na listę UNESCO, jest uznany za jeden z cudów Kolumbii. Dla aktywnych – taneczny wieczór w rytmie salsy.

Plażowanie nad szmaragdową wodą

Dzień wolny, który poświęcimy na eksplorowanie okolic Cartageny, na przykład na rejs na Wyspy Różańcowe, gdzie na małej, urokliwej wysepce nad szmaragdową wodą można spędzić dzień opalając się, pływając czy degustując świeżo złowioną rybkę.

Wracamy do domu/ Panama wita nas! (opcjonalnie)

Ostatnie chwile w magicznej Cartagenie, czas na podziwianie morza, ostatnie zakupy pamiątek i pożegnanie z Ameryką Łacińską. Wracamy do Europy.

(Panama dla chętnych)

Transfer na lotnisko. Lecimy do Panamy!  Pojedziemy do Valle de Anton. Tu czeka nas spacer po zielonej okolicy i nocleg w pięknych okolicznościach przyrody.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy /Motyla noga! (opcjonalnie)

Przylot do Warszawy.

(Panama dla chętnych)

Wielbicielom przepięknych motyli z pewnością przypadnie do gustu wizyta w motylarni. W czasie spaceru po pięknym ogrodzie, gdzie będziemy mogli obserwować  wspaniałe  morpho jak i korzystające z obfitości nektaru szybkie kolibry. Powędrujemy do urokliwego Wodospadu Zakochanych, a tam będzie okazja do romantycznej, orzeźwiającej kąpieli. Tego dnia przejedziemy do stolicy kraju – Ciudad de Panama, gdzie zatrzymamy się w hotelu.

Stara i nowa Panama (opcjonalnie)

Zwiedzimy Ciudad de Panama. Położone nad wodą miasto to urokliwa, kolonialna starówka (ostatnio bardzo intensywnie remontowana) oraz nowa dzielnica, pełna błyszczących wieżowców, przypominająca nieco Dubaj. Pojedziemy do śluzy i muzeum Kanału Panamskiego .  Zbudowany w latach 1904-1914 kanał  łączy Ocean Spokojny z Atlantykiem. Tę imponującą 80- kilometrową przeprawę pokonuje rocznie ponad 14 tysięcy statków. Jak będziemy mieć szczęście, to zobaczymy przeprawiający się przez śluzę statek – największe statki budowane są tak, żeby na styk mieściły się w śluzach kanału!

Z Indianami za pan brat (opcjonalnie)

Tego dnia czeka nas wycieczka do dżungli i wizyta u plemienia Embera. Naturalny most- rzeka La Puente pomoże nam wyobrazić sobie (już z perspektywy ekspertów Kanału), jak za czasów kolonialnych wyglądała przeprawa między oceanami. To właśnie tędy Hiszpanie przeprawiali się z inkaskim złotem łupionym w Peru aż do portu nad Atlantykiem. Wioska Embera została założona nad rzeką Chagres przez rodziny, które osiedliły się tu po przybyciu z przesmyku Darien, jednego z najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi. Dowiemy się, jak wygląda życie w dżungli, jakie Indianie kontynuują tradycje, popłyniemy przez puszczę drążonymi w pniu kanu, odbędziemy spacer po lesie, gdzie przewodnik pokaże nam, które rośliny pomagają przetrwać w mało przyjaznych dla człowieka warunkach. Zjemy obiad w puszczy i wygospodarujemy czas na zakupy oryginalnego rękodzieła. Na  nocleg wrócimy do Ciudad de Panama.

Powrót do cywilizacji (opcjonalnie)

Ostatnie chwile w Ciudad de Panama możemy przeznaczyć  na podziwianie morza, ostatnie zakupy pamiątek i pożegnanie z Ameryką Łacińską. Wracamy do Europy.

Wszystko dobre, co się dobrze kończy (opcjonalnie)

Przylot do Warszawy

Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie, a program modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów!

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

W Kolumbii mieszkamy w hotelach 3 oraz 4 gwiazdkowych, a także w hacjendach.

Cena

1950 EUR

+1190 EUR
(opcja Panama)

Cena zawiera:

 • wszystkie przeloty  wewnętrzne
 • transport: transfery i przejazdy busem,
 • cały wyszczególniony program zwiedzania,
 • noclegi w pokojach dwuosobowych (hotele 3 – 4 *, hacjendy),
 • śniadania
 • opiekę doświadczonego polskiego pilota,
 • ubezpieczenie (KL 50 000 Eur, NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN),
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13 zł/os,

Cena nie zawiera:

 • przelotów międzynarodowych – od  4500 pln
 • biletów wstępu i opłat za przewodników lokalnych ok. 250 euro
 • opcji Panama
 • napiwków
 • (Opcja Panama) Na miejscu zbieramy bilety wstępu i przewodników ok. 90 euro.

Kalkulacja dla grupy min. 8 osób. Grupa liczyć będzie max. 14 osób!

Potrzebne dokumenty

Do Kolumbii nie potrzebna jest wiza. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu.

Zdrowie

Szczepienia nie są wymagane. Wszystkim podróżującym po świecie polecamy szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi i durowi brzusznemu.

W sprawie szczegółowych i aktualnych informacji dotyczących szczepień oraz zagrożeń w krajach tropikalnych radzimy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną, lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.

Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową, prosimy o taką informację – wyliczymy stawkę.

Radzimy ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji (3% ceny wyjazdu w wariancie podstawowym). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu, jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też, kiedy ukradną nam dokumenty oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Szczegóły tego ubezpieczenia znajdują się na stronie Signal Iduna.

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Żeglowanie na Zanzibarze

Żeglowanie na Zanzibarze

Jak widzę łódkę, to zaraz kusi mnie żeby pożeglować w stronę słońca, a przy naszej plaży kołysały się smukłe łodzie dhow, czyli tradycyjne zanzibarskie dłubanki z dwoma pływakami. Na szmaragdowej wodzie wyglądały niczym gigantyczne nartniki.

czytaj dalej
Dokąd można teraz jechać? Na safari do Afryki!

Dokąd można teraz jechać? Na safari do Afryki!

Właśnie wrócili z przepięknej wyprawy do Tanzanii. Na safari widzieli mnóstwo zwierząt i prawie żadnych turystów.
– Bajka! Nawet dla wytrawnych podróżników to aż niezwykłe: widzimy przeciągające się lwy czy stado słoni, a wokół nie zajeżdżają inne samochody pełne gestykulujących Włochów czy głośnych Hindusów.

czytaj dalej

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*