fbpx

Wielka Migracja w Serengeti, safari w parkach Tanzanii i słońce Zanzibaru

Kraje:

Tanzania

Czas trwania:

15 dni

Dostępne terminy:

10 – 24 lipca 2021

14 – 27 sierpnia 2021

21 lutego – 7 marca 2022

Rodzaj wyprawy:

Dla rodzin, Indywidualne

Tanzania mnie zaskoczyła. Byłam już na safari w różnych miejscach, ale nigdzie lew nie ryczał mi za namiotem, tak jak w Serengeti. Nigdzie nie widziałam tak ogromnych stad zwierząt. Jeśli marzy Wam się egzotyczna podróż Afryka dzika, to polecam Tanzanię. Szczególnie, żed lipca do września i od stycznia do marca to najlepszy czas, żeby podziwiać Wielką Migrację Parku Narodowym Serengeti!

Latem zobaczysz, jak ogromne stada gnu rzucają sie do rzeki Mara, żeby dostać się na zielone pastwiska. A zimą, jak rodzą się ode antylopy gnu Serengeti. Przychodzi ich tam na świat pół miliona. Wielka Migracja to niezapomniany spektakl natury!

Ogromne ilości oni baobabów, do tego lwy, lamparty, żyrafy, oryksy zebry wszędzie. Tarangire to tanzański ukryty klejnot. Nie wszyscy tam docierają, warto! Dużzwierząt, małludzi.

Gigantyczny krater Ngorongoro to największa kaldera świata jeden przyrodniczych cudónatury. Zawsze jest pełen zwierząt – nie wychodzą niego, bo dokąno po co?

Podładuj wewnętrzne akumulatory cu Zanzibaru. Białplażczekają zachęcają do spacerów. Turkus Oceanu Indyjskiego wydaje się aż nierzeczywisty.

Odwiedź Stone Town, czyli Kamienne Miasto. Czy znajdziesz tam ślady Chińczyków, ArabóHolendrów? czy wiesz, żtam urodził się Freddie Mercury?

Pożegluj na maleńką wysepkę tradycyjna łodzią dhow. Skosztuj świeżą rybę, możskusisz się na homara?

 
Na spotkanie afrykańskiej przygody

Ruszamy na spotkanie Wielkiej Przygody! Przelot do Tanzani.

Safari w pełnym słoni Parku Narodowym Tarangire

Przylot na lotnisko w Aruszy, które nosi wdzięczną nazwę Kilimanjaro International Airport. Rzeczywiście, gigantyczny stożek Kilimandżaro góruje nad całą okolicą. Przejazd do parku Tarangire na  safari. Tarangire to wspaniały, a mniej znany park, zobaczymy więc tam dużo zwierząt, a mało ludzi. Zaskakuje mnóstwo słoni i baobabów, a do tego lwy, lamparty, żyrafy, oryksy i zebry.

Buszmeńskie plemiona wokół jeziora Eyasi

Tanzania to nie tylko przyroda, ale też ludzie. W czym się pięknie różnimy, a co nas łączy? Żeby się o tym przekonać, wybierzemy się do wiosek buszmenów niedaleko jeziora Eyasi. Żyją tam od wieków według swoich zasad. Hadzabe to plemię łowców i zbieraczy. Datoga to kowale. Zobaczymy, jak wyrabiają broń i biżuterię niezmienną od wieków techniką. Masajowie to najbardziej dumne i wojownicze z plemion Afryki. Wracamy na noc do tej samej lodży gdzie spędziliśmy poprzednią noc.

Piesze safari na krawędzi krateru

Dzień niezwykły – ruszymy na safari piechotą! Będziemy wędrować w pięknych okolicznościach przyrody na krawędzi krateru Olmoti, niedaleko Ngorongoro. Po drodze wodospady i Masjowie. Towarzyszyć nam będzie uzbrojony ranger, tak na wszelki wypadek. Potem ruszamy do najbardziej znanego Parku Narodowego Tanzanii – Serengeti. Po drodze zajedziemy do słynnego wąwozu Olduvai na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich.To właśnie tam przed laty niemieccy antropolodzy odkryli szczątki naszych protoplastów sprzed 2 milionów lat. Zatrzymamy się w campie wśród bezkresnej sawanny. Śpiąc w obszernych namiotach (z łóżkami) będziemy wsłuchiwać się w odgłosy afrykańskiej przyrody.

Wielka Migracja Zwierząt w Serengeti

Po śniadaniu w pięknych pejzażach Afryki najbardziej ekscytujący czas. Wielka Migracja Zwierząt w sercu Afryki to przeżycie, którego nie da się zapomnieć. Zobaczymy jak rodzą się młode antylopy gnu w Serengeti. Przychodzi ich tam na świat pół miliona. Safari zajmie nam cały dzień. Czy uda nam się wytropić słynną „afrykańską wielką piątkę” słonia, nosorożca, lwa, lamparta i bawoła? Wytropimy czy nie, i tak zasłużymy na kolację, którą przygotuje nam nasz kucharz. Kolejny nocleg w namiotach na sawannie.

Gigantyczny krater Ngorongoro i jezioro Magadi

Jedziemy do krateru Ngorongoro i zjeżdżamy do jego wnętrza. To największa kaldera świata – ma 22 kilometry średnicy i zarazem jeden z przyrodniczych cudów natury. Zawsze zobaczymy tam mnóstwo zwierząt. W tym gigantycznym kotle żyją lwy, słonie, nosorożce, gnu, zebry, bawoły, antylopy. W mieszczących się w kalderze wodach jeziora Magadi przeglądają się tysiące różowych flamingów. Wieczorem docieramy do lodży w Karatu na kolację i nocleg.

Lecimy na Zanzibar

Leniwy poranek upłynie nam na odpoczynku po trudach safari oraz pożegnaniu z sawannami. Potem jedziemy na lotnisko i lecimy na Wyspę Wonnych Przypraw – Zanzibar.

Wąskie uliczki Stone Town

Z pełnej lwów i zebr sawanny przenosimy się w klimat miejski. Zanzibarską przygodę zaczniemy od Stone Town. Zatrzymamy się w sercu Starego Miasta w urokliwym, stylowym pałacu z 1559 roku, udekorowanym antycznymi, ręcznie wytwarzanymi meblami. Poczujemy się, jakbyśmy mieszkali w muzeum! Na dodatek z tarasu rozpościera się przepiękny widok na miasto i morze. Niedaleko, na tej samej ulicy znajdziemy dom, w którym urodził się Freddie Mercury. Mamy cały dzień, żeby spokojnie pospacerowac uliczkami Kamiennego Miasta, po których stąpali sułtani, niewolnicy, Arabowie, Holendrzy i wspomniany już Freddie Mercury. Miasto słynie też z przepięknie zdobionych drzwi. Zadumamy się przed neogotycką katedrą anglikańską – powstała dokładnie tam, gdzie przez wieki na targu niewolników sprzedawani byli skuci łańcuchami, wycieńczeni z głodu i pragnienia ludzie. Zobaczymy też Stary Fort i nocny targ – ogrody Forodhani, gdzie po zachodzie słónca sprzedawcy rozstawiają stragany z egzotycznymi przysmakami.

Oko w oko z olbrzymim żółwiem

Niedaleko naszego hotelu w Stone Town jest port. Stamtąd możemy popłynąć na Prison Island, która słynie z ogromnych żółwi Aldabry. Ważą do 400 kg i dożywają nawet 250 lat! Na wyspie atrakcją, którą bardziej pamiętamy niż stare więzienie, są wspaniałe rafy koralowe, pełne barwnych rybek i rozgwiazd. Świetne do nurkowania z rurką, opalania i kąpieli.

Czas na eksplorację Wyspy Przypraw

Przemieszczamy się na wypoczynek do kameralnych bungalowów z basenem, pod palmami i przy samej plaży. Tam będziemy mieć czas na relaks i wypoczywać do końca wyprawy!

Po drodze możemy zatrzymać się, żeby poznać aromaty Wyspy Przypraw, przechadzając się wśród plantacji cynamonu, goździków czy gałki muszkatołowej.

Delfiny, małpki i szkoła

Dzień na plażowanie lub opcjonalną wycieczkę. Popłyniemy lokalną łódką do Zatoki Menai, gdzie mieszkają delfiny butlonose. Delfiny możemy obserwować z łódki, ale możemy też z nimi pływać i nurkować! W cenie wycieczki mamy sprzęt do snorkelingu.

Wybierzemy się do Jozani Forest, który jest jednym z ostatnich lasów deszczowych w Afryce Wschodniej, domem dla 40 gatunków ptaków i 50 gatunków motyli, które znajdują schronienie wśród tropikalnych drzew – ogromnych baobabów, fikusów oraz namorzyn. Największą atrakcją parku są małpy Red Colobus. Tych baraszkujących pomiędzy gałęziami drzew małp nie spotka się nigdzie indziej na świecie! W czasie tej wycieczki możemy wybrać się też do wioski i do lokalnej szkoły.

Plażowanie czy żeglowanie

Dla chętnych popołudniowa wycieczka – rejs tradycyjną łodzią dhow z trójkątnym żaglem o zachodzie słońca. Przy odrobinie szczęścia można podziwiać skaczące delfiny!

Restauracja The Rock i najwspanialsze snorkowanie

Jeśli najdzie nas ochota, zarezerwujemy stolik w najsłynniejszej restauracji na wyspie i tam po prostu pojedziemy. 

Restauracja powstała na maleńskiej skale – wyspie koralowej! W czasie odpływu można dojść do niej pieszo, w czasie przypływu konieczne jest skorzystanie z łodzi. The Rock ma tylko 12 stolików oraz wspaniałe dania z ryb i owoców morza. W menu znajdziemy świeżo złowione ośmiornice, kalmary, krewetki i homary.  Stamtąd można popłynąć łódką na wspaniałe miejsca snorkellingowe.

Pożegnanie z Afryką

Ostatni dzień napawania się ciepłem i słońcem. Leniwe spacery plażą. Przejazd na lotnisko i wylot.

Powrót do kraju

Czas powrotu.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów.

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

czasie safari chcemy być jak najbliżej natury, mieszkamy więkameralnych lodżach pośrodku sawanny lub namiotachSą to wysokie, obszerne namioty, których mieszczą się wygodne łóżka zawieszoną nad nimi moskitierą jak stoły, przy których wspólnie jemy przygotowane przez kucharza posiłki.

Na Zanzibarze przylatując prosto z buszu najpierw zakosztujemy “świateł wielkiego miasta” i zatrzymamy się Stone Town, żeby bez pośpiechu zagłębić się pełne barwnych straganólokalnego klimatu skie uliczki. Będziemy mieszkać w sercu Starego Miasta w urokliwym, stylowym pałacu z 1559 roku, udekorowanym antycznymi, ręcznie wytwarzanymi meblami. Poczujemy się, jakbyśmy mieszkali w muzeum! Na dodatek z tarasu rozpościera się przepiękny widok na miasto i morze. Niedaleko, na tej samej ulicy znajdziemy dom, w którym urodził się Freddie Mercury.

Potem pojedziemy do kameralnych bungalowów z basenem, pod palmami, których można wyjść prosto na piaszczystą plażę. Ale jeśli wolicie przez parę dni awić się pięciogwiazdkowym luksusie, dajcie znać, spełnimy Wasze życzenie! 

Cena

3300 USD/os

 

Cena za osobę przy dla grupie min. 4-osobowej.

Cena zawiera:

 • wszystkie potrzebne przejazdy i transfery,
 • czasie safari przejazdy land cruiserami otwieranym dachem, każdy ma miejsce przy oknie, bez limitu kilometrów – czyli jeździmy tyle, ile potrzebujemy, żeby zakosztować spotkania z dziką przyrodą,
 • doświadczonego anglojęzycznego kierowcę- przewodnika podczas safari,
 • w czasie safari noclegi w komfortowych lodgach, a w Serengeti na campie wygodnymi, obszernymi namiotami,w których są łóżka,
 • na Zanzibarze noclegi w hotelach 4 * : na Starym Mieście w antycznym pałacu z 1559 roku, a potem w komfortowych bungalowach przy plaży, 
 • całodzienne wyżywienie podczas safari (śniadania, lunche kolacje),
 • śniadania na Zanzibarze (pozostałe posiłki jemy razem i każdy wybiera to, na co ma w danym momencie ochotę),
 • zwiedzanie Stone Town – Kamiennego Miasta,
 • woda mineralna czasie safari,
 • lodówka do dyspozycji,środki do dezynfekcji,
 • wpłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • ubezpieczenie KL NNW, obejmujące skutki zachorowania na COVID 19
 •  

Cena nie zawiera:

 • przelotów (od ok. 4000 zł)
 • wizy do Tanzanii 50 USD,
 • biletów wstępu, wstępów do parków narodowych i opłat parkowych – płatne po przylocie 380 USD
 • napiwkóczasie safari (sugerowane 30 USD dziennie za samochód),
 • wycieczek fakultatywnych na Zanzibarze,
 • podatku turystycznego atnego hotelu 1 usd/dziennie/os.

Potrzebne dokumenty

Wjezdzając do Tanzanii, a więc i na Zanzibar, obywatele Polski muszą mieć wizę. Można ją kupić na lotnisku po przylocie, kosztuje 50 USD. Można też kupić ja wcześniej przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/ 

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczenie obejmuje także zachorowania na Covid 19. 

Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.

Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową, prosimy o taką informację – wyliczymy stawkę.

Radzimy ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji (3% ceny wyjazdu w wariancie podstawowym, 4,5 % ceny wyjazdu w wariancie obejmującym zachorowanie na Covid 19). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu, jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też, kiedy ukradną nam dokumenty oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Szczegóły tego ubezpieczenia znajdują się na stronie Signal Iduna.

Zdrowie

Lecąc do Tanzanii, trzeba mieć test PCR na Covid 19, zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. 

Szczepienia obowiązkowe:

Do Tanzanii wymagane jest szczepienie na żółtą febrę. Odporność uzyskuje się po ok. 10 dniach, ale polecamy umówienie się na wizytę na 2 miesiące przed wyjazdem, bo do samego szczepienia wymagana jest kwalifikacja przez lekarza.

Szczepienie ma jedną dawkę, która wystarcza na ok. 10 lat. Koszt samej szczepionki to w zależności od przychodni koszt ok. 210-240 zł, do tego dochodzi koszt wydania tzw. żółtej książeczki (10-15 zł) oraz koszt lekarskiej wizyty kwalifikacyjnej. Szczepienie można zrobić w wielu punktach w większych miastach w Polsce.

Szczepienia zalecane:

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz przypominająca dawka szczepionki na tężec, błonicę i polio.

Ponadto zalecane jest szczepienie na dur brzuszny na wypadek spożycia zakażonej wody lub żywności oraz na wściekliznę na wypadek pogryzienia przez chore zwierzęta.

Każdą szczepionkę dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.

W Tanzanii zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Przed wyjazdem zalecamy wizytę u lekarza, który zasugeruje dopasowaną do stanu zdrowia uczestnika poradę w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej.

Oficjalne, aktualne informacje można sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.  

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Żeglowanie na Zanzibarze

Żeglowanie na Zanzibarze

Jak widzę łódkę, to zaraz kusi mnie żeby pożeglować w stronę słońca, a przy naszej plaży kołysały się smukłe łodzie dhow, czyli tradycyjne zanzibarskie dłubanki z dwoma pływakami. Na szmaragdowej wodzie wyglądały niczym gigantyczne nartniki.

czytaj dalej
Dokąd można teraz jechać? Na safari do Afryki!

Dokąd można teraz jechać? Na safari do Afryki!

Właśnie wrócili z przepięknej wyprawy do Tanzanii. Na safari widzieli mnóstwo zwierząt i prawie żadnych turystów.
– Bajka! Nawet dla wytrawnych podróżników to aż niezwykłe: widzimy przeciągające się lwy czy stado słoni, a wokół nie zajeżdżają inne samochody pełne gestykulujących Włochów czy głośnych Hindusów.

czytaj dalej

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*