fbpx

Wulkany Ekwadoru i magiczne Galapagos

Kraje:

Ekwador

Czas trwania:

15 dni

Dostępne terminy:

16 – 30 stycznia 2023

 

Rodzaj wyprawy:

Dla każdego

W Ekwadorze usiądziemy dokładnie na równiku, jednocześnie na obu półkulach. Równik jest niedaleko od kolonialnego Quito, stolicy na wysokim poziomie – 2850 metrów n.p.m.! To kraj licznych, majestatyczny wulkanów, wznoszących się na ponad 6000 metrów nad poziomem oceanu. Ale największe wrażenie robią magiczne wyspy Galapagos z gigantycznymi żółwiami, lwami morskimi, legwanami wyglądającymi jak małe smoki, różnorodnymi ptakami, od wielkich albatrosów po maleńkie zięby Darwina. Zwierzaki wcale się nie boją, tylko przyglądają się nam ciekawie. To wyprawa po cuda natury!

 

Zobacz żółwie z Galapagos! Wielkie żółwie są  największą atrakcją wysp, ale warto też zwrócić uwagę na głuptaki, fregaty, pingwiny i lwy morskie.

Stań w rozkroku! Na równiku oczywiście. W zależności od fantazji lewą nogę postaw na północnej, a prawą na południowej półkuli. Lub odwrotnie.

Zanurkuj z pingwinami i rekinami! Niewielka wysepka Bartolome jest najlepszym miejscem do nurkowania. Pianka się przyda, bo chociaż to równik, to woda jest chłodna.

Kup Panamę! Nie kraj, ale kapelusz. Wbrew nazwie produkowane są one w Ekwadorze, a stolicą “Panam” jest miasto Cuenca.

Spróbuj ziarna kakaowca prosto z krzaka! Zdziwisz się smakiem, który zupełnie nie przypomina słodkiej czekolady, do której się przyzwyczailiśmy.

Podziwiaj wulkany! One ukształtowały krajobraz Ekwadoru. Najwyższy szczyt kraju, Cotopaxi nadal jest aktywny…

Eee...kwador może?

Lecimy do Quito – stolicy Ekwadoru, która leży na równiku, a jednocześnie na wysokości 2850 m. n.p.m., więc bywa rześko. Przejedziemy do hotelu w pełnym kolonialnych zabytków mieście.

Quito - na wysokim poziomie i obu półkulach

Czas na eksplorację Quito. W okresie panowania władcy Inków Huayna Capaca miasto wyrosło na drugi co do wielkości ośrodek państwa. Ale zostało zburzone, gdy pojawili się hiszpańscy konkwistadorzy! Hiszpanie założyli obecne Quito w 1534 roku. Stare Miasto to kolekcja pięknych kolonialnych budowli, z katedrą oraz największą i najstarszą świątynią – kościołem San Francisco z drugiej połowy XVI wieku. Warto zobaczyć też barokowy kościół La Companía z 1605 roku – to perła w koronie lokalnej architektury kolonialnej. Mamy też obowiązkowy punkt programu, czyli oglądanie szerokiej panoramy miasta ze wzgórza Panecillo.
Po południu wybierzemy się na równik! Znajdziemy go 15 km na północ od Quito, w półpustynnej dolinie San Antonio de Pichincha. Zwiedzimy poświęcone mu muzeum. Będziemy mieli możliwość zrobienia niezwykłych zdjęć stojąc (lub siedząc) na dwóch półkulach jednocześnie.

Cotopaxi – wspinanie po wulkanie

Wyjedziemy z Quito na południe, z widokami na Cotopaxi, aktywny wulkan o wysokości 5897 m n.p.m. Jeśli będzie akurat erupcja, to zmienimy plany. Widok wulkanu oszałamia! Jest jednocześnie piękny i majestatyczny. Mamy czas na wędrówki w pięknych okolicznościach przyrody. Czeka nas spacer wokół jeziora Limpiopungo, w którym przy dobrej pogodzie odbija się idealny stożek wulkanu. Przenocujemy w hacjendzie. Nocleg pod wulkanem? Czemu nie! Tam też zjemy kolację.

Droga Wodospadów i Diabelski Kocioł

Ten dzień rozpoczniemy w majestatycznej Alei Wulkanów. Tak nazwał tę okolicę przemierzając ją w 1802 słynny niemiecki przyrodnik Alexander von Humboldt. Niezwykle trafnie!

Potem będziemy podziwiali wodospady i orchidee w urokliwych okolicach uzdrowiskowego miasteczka Banos – to słynna Droga Wodospadów w dolinie rzeki Pastaza. Chętni będą mogli wejść na wiszący mostek, żeby podziwiać Diabelski Kocioł, czyli Pailón del Diablo. Przejedziemy też obok wulkanu Chimborazo, najwyższego szczytu w Ekwadorze. A mierząc od środka ziemi – najwyższego szczytu naszej planety!

Przenocujemy w urokliwej hacjendzie niedaleko Riobamba.

Najwyższy szczyt Ziemi i ruiny miasta Inków

Przejedziemy obok wulkanu Chimborazo, najwyższego szczytu w Ekwadorze. A mierząc od środka ziemi – najwyższego szczytu naszej planety! Następnie pojedziemy do Ingapirca – to największe i najlepiej zachowane ruiny inkaskie w Ekwadorze, które znajdują się na wysokości 3160 m. n.p.m. Wzniesione są tą samą techniką, którą Inkowie stosowali w Peru – gładzony kamień bez zaprawy. Na dwie noce zatrzymamy się w mieście Cuenca, wpisanym na listę UNESCO.

Cuenca - stolica kapeluszy panama

Niespiesznie, rozkoszując się leniwą atmosferą, zwiedzimy piękne miasto. Cuenca leży wśród zielonych wzgórz i jest pełne kolonialnych zabytków. Niektórzy uważają, że to najlepsze miejsce do życia na świecie. Znów dościgną nas kapelusze panama – możemy zobaczyć jak są robione. Wytwórni w Cuence jest sporo, podobnie jak wyspecjalizowanych salonów.

Zjazd ku czekoladzie

Po miejskim szyku, dla odmiany czekają nas setki jezior i piękne widoki w Parku Narodowym El Cajas. Zatrzymamy się w punkcie widokowym, aby podziwiać przepiękną panoramę. Przejeżdżając przez ziemię, gdzie rosną kakaowce, zajedziemy na plantację , żeby zobaczyć, skąd się bierze czekolada

Czeka nas największy zjazd w czasie wyprawy. Zjedziemy z wysokiego poziomu – 4000 m n.p.m. – do położonego nad oceanem Guayaquil, z andyjskich wyżyn, przez tropikalny las nad ocean. Przenocujemy w portowym Guayaquil.

Lot na Galapagos - Wyspy Zaczarowane

Wielka Przygoda – poranny lot na Wyspy Zaczarowane. 10 minut zajmie nam transfer z lotniska na wyspie Baltra do portu. Potem szybkie zakwaterowanie na jachcie Galapagos Legend i w rejs!

W programie będą dwa zejścia na ląd dziennie (każde w innym miejscu) w niedużych grupach. Każda z grup będzie miała swojego wyspecjalizowanego przewodnika, mówiącego po angielsku.

Uwaga – ze względu na ochronę unikalnego środowiska, każdego roku trasy rejsów są zmieniane przez władze Parku Narodowego.

Krótki rejs na wyspę Santa Cruz – drugą co do wielkości wyspę archipelagu, najbardziej zaludnioną (ok. 12 tysięcy mieszkańców). Jedziemy do rezerwatu słynnych żółwi, który leży w samym środku wyspy. Zobaczymy też różne gatunki ptaków, między innymi słynne zięby Darwina

Dzień Głuptaków - Wyspa Genovesa

Płyniemy na Genovesę: najbardziej oddaloną wyspę archipelagu. Na łodziach dopłyniemy do na skraj kaldery. W wodzie będą nam się pojawiały foki, a nad głowami tropikalne ptaki. Po przybiciu do brzegu wejdziemy Schodami Księcia Filipa, wykorzystującymi naturalne warunki zatoki. Na górze czekać już nas będą głuptaki: galapagoskie, niebieskonogie i czerwononogie. Zaśpiewają przedrzeźniacze i różnego rodzaju wielobarwne zięby. A żeby ptasiarze mieli pełny obraz, to przy otwartym polu lawowym możemy dostrzec nawałniki i uszatki błotne.

Po południu w Zatoce Darwina zobaczymy ponoć najpiękniejsze na świecie mewy: widłosterne. To także jedynie miejsce gdzie o pokład mogą zatupać endemiczne mewy galapagoskie i fregaty.

W poszukiwaniu smoków

Dziś popłyniemy na wyspę Santa Fe. W jednej z zatok, z turkusowo czystą wodą możemy pływać z maską podglądając żółwie czy orlenie cętkowane. Ale to dopiero po południu, bo z rana przemierzymy pustynno-sawannowy krajobraz w poszukiwaniu dużych legwanów lądowych. Wyglądają one jak miniaturowe smoki. W przeciwieństwie do bajek, dzisiejsi rycerze chronią je a nie zabijają w walce o rękę księżniczki i pół królestwa. Komu mało podglądania ptaków, to prócz zięb Darwina można w jednym z jeziorek dostrzec znacznie większe flamingi.

Oko w oko z ogromnym żółwiem morskim

Santa Cruz – Bachas Beach to plaża na której jaja znoszą ogromne żółwie morskie. Samica składa 3-4 razy po około 70 jaj, ale potem przez kolejne 3-5 lat nie rozmnaża się. Warto zwrócić uwagę także na endemiczną roślinność, czyli czerwone i czarne mangrowce oraz łobody solniskowe.

To nasz ostatni dzień na Pacyfiku. Po południu lecimy na kontynent i wygrzejemy się w naturalnych gorących źródłach w Papallacta.

Podróż na północną półkulę

Przejazd drogami ekwadorskimi to przygoda sama w sobie. Spotkamy się z rdzenną ludnością indiańską kultywującą tradycyjne rzemiosło. Wyroby z wełny alpaki są wyjątkowo ciepłe. Przydadzą się nie tylko wysoko w Andach, ale także w zimowym czasie w środkowej Europie. Szaliki, czapki, rękawiczki są gustowne i wyjątkowo ciepłe!

Odwiedzimy też plantację róż. Czy wiecie, że Ekwador słynie z ich eksportu?

Indiańskie Otavalo - handlowa stolica Ekwadoru

Przed nami ostatni dzień w Ekwadorze. Będziemy mieli czas na ostatnie spacery, zakupy, chłonięcie atmosfery miasta i uporządkowanie wrażeń. Sobotni ranek to obowiązkowy czas na targ! Zobaczymy indiański targ w Otavalo, na północy Ekwadoru. W sobotę targowiskiem staje się całe miasto! Tam możemy kupić fantastyczne pamiątki: poncza, swetry z wełny lamy i alpaki oraz obowiązkowo:  na zakończenie wycieczki kapelusze panamskie!

Zjemy wspólnie ostatni obiad i pojedziemy na lotnisko.

Z żalem wielkim, ale czas już wracać…. wylatujemy z Quito.

Powrót na ojczyzny łono

Przylatujemy do Warszawy.

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów

Program jest ramowy, może ulec zmianie lub modyfikacjom, ale zawsze z troską o dobro turystów. 

Program jest objęty prawem autorskim, kopiowanie w całości lub części zabronione!

Klimatyczne pensjonaty oraz hotele 3 oraz 4 gwiazdkowe. Rejs po Galapagos na sprawdzonym, wygodnym statku Galapagos Legend.

Cena

3990 USD + 2900 PLN

Cena zawiera:

 • przeloty wewnętrzne,

 • noclegi w klimatycznych hotelach i hacjendach (pokoje dwuosobowe),

 • rejs na wygodnym statku ekspedycyjnym Galapagos Legend w czasie rejsu, kajuty Standard Plus. Dopłata za kajutę Junior Suite (większa o 4 m2, wyżej położona i z dużymi oknami) 280 USD

 • zwiedzanie i wszystkie wycieczki według programu, posiłki według programu,  w czasie rejsu 3 posiłki dziennie,

 • wszystkie wymienione przejazdy i transfery,

 • opiekę lokalnych przewodników,

 • ubezpieczenie w Signal Iduna (KL 50 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż 1 000 PLN),

 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 13 zł/osobę,

 • składkę na Turystyczny Fundusz Pomocowy 13 zł/osobę.

Cena nie zawiera:

 • przelotów międzynarodowych (od ok. 4500 zł),

 • wstępów, w tym opłaty migracyjnej i wstępu do Parku Narodowego Galapagos (ok. 350 USD, płatne na miejscu),

 • napiwków,

 • wycieczek fakultatywnych i dodatkowych.

 • Cena dla grupy min. 6 os.

Potrzebne dokumenty

Do Ekwadoru, a więc także na Galapagos, obywatele polscy nie potrzebują wiz na czas do 90 dni. Konieczny jest paszport ważny przynajmniej przez pół roku od chwili planowanego zakończenia pobytu w Ekwadorze.

 

Informacje językowe

Językiem urzędowym w Ekwadorze jest język hiszpański

Informacje dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Wyprawa przeznaczona dla osób o przeciętnej kondycji i sprawności. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej prosimy o kontakt z biurem przed zapisem

Zdrowie

Przed przyjazdem trzeba wypełnić formularz zdrowia pasażera i przedstawić go linii lotniczej. Elektronicznie https://encuestas.msp.gob.ec/index.php/947917?lang=es
lub wypełnić załączony przez nas pdf. Formularz wypełniamy jeden na rodzinę.

Przy wjeździe wymagane potwierdzenie szczepienia przeciwko Covid 19 (przynajmniej 14 dni od ostatniej dawki) lub test PCR zrobiony nie później niż 72 godziny przed przylotem do Ekwadoru.
Wjazd na Galapagos: dodatkowo na 48 godziny przed przylotem konieczny jest test PCR. Koszt takiego testu w Ekwadorze to 45 USD.
Maski są obowiązkowe w strefach publicznych.
Prosimy sprawdzić aktualne przepisy na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ekwador

Wszystkim podróżującym po świecie polecamy szczepienia przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi i durowi brzusznemu. 

W sprawie szczegółowych i aktualnych informacji dotyczących szczepień oraz zagrożeń w krajach tropikalnych radzimy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną, lekarzem medycyny tropikalnej lub medycyny podróży. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/wypoczynek/szczepienia-dla-podrozujacych-podstawowe-informacje/  

Ubezpieczenie

Wszyscy uczestnicy naszych wypraw są ubezpieczeni w Signal Iduna do następujących kwot: koszty leczenia 50 000 EUR, następstwa nieszczęśliwych wypadków 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN. Ubezpieczyciel zwraca poniesione koszty wizyt lekarskich i leków po powrocie do Polski na podstawie oryginałów rachunków z imieniem, nazwiskiem i diagnozą. Przy poważniejszych wypadkach i hospitalizacjach szpital rozlicza się z ubezpieczycielem bezgotówkowo.

Można wykupić dodatkowe ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych lub rozszerzyć zakres ubezpieczenia. Gdyby ktoś chciał zwiększyć ochronę ubezpieczeniową, prosimy o taką informację – wyliczymy stawkę.

Radzimy ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji (3% ceny wyjazdu w wariancie podstawowym). Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji pozwala na odzyskanie kosztów wyjazdu, jeśli przed wyjazdem nagle poważnie zachorujemy, będziemy mieć operację czy na przykład złamiemy nogę. Takie ubezpieczenie działa też, kiedy ukradną nam dokumenty oraz w innych wymienionych w warunkach ubezpieczenia przypadkach, które uniemożliwiają nam podróż. Szczegóły tego ubezpieczenia znajdują się na stronie Signal Iduna.

Zobacz relacje z poprzednich wypraw!

Poczuj klimat, czytając relacje z organizowanych przez GoTravel wypraw!

Żeglowanie na Zanzibarze

Żeglowanie na Zanzibarze

Jak widzę łódkę, to zaraz kusi mnie żeby pożeglować w stronę słońca, a przy naszej plaży kołysały się smukłe łodzie dhow, czyli tradycyjne zanzibarskie dłubanki z dwoma pływakami. Na szmaragdowej wodzie wyglądały niczym gigantyczne nartniki.

czytaj dalej