Możemy wracać spokojnie z wszelkich zagraniczych podróży bez obaw. Już kwarantanna w Polsce po powrocie nam nie grozi. Ale dokąd możemy polecieć, żeby tam nie utknąć? Które kraje nas przyjmą? A do których nie możemy wjechać, nawet kiedy bardzo tego chcemy? Musimy sprawdzać to na bieżąco w internecie. Sytuacja jest dynamiczna – to zdanie to hit ostatnich miesięcy. Pasuje jak ulał do tego co się dzieje.

Czy do wszystkich krajów wpuszczą Polaków?

Musimy powiedzieć sobie szczerze: część krajów nas nie wpuści bo mają dużo zachorowań. Inne, bo mają ich mało i nie chcą mieć więcej – po prostu się nas boją. Inne wymagają zaświadczeń i testów, że nie jesteśmy chorzy na COVID 19. 

Nagłe zniesienie kwarantanny zaskoczyło mnie. Co prawda przed wyborami można się było tego spodziewać, ale kiedy rządy innych krajów decyzje swoich rządów ogłaszają z kilkumiesięczym wyprzedzeniem, nasz zrobił to od ręki. Tak błyskawicznych zmian prawa to chyba nie było. Uchwalone późnym wieczorem, a obowiązujące od północy. Czy to dobrze, czy źle? Nie zamierzam się wypowiadać. Czytam różne artykuły i okazuje się, że wątpliwości i niejasności jest mnóstwo.

Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie można było zapowiedzieć zniesienia kwarantanny wcześniej. Organizatorzy wyjazdów, czyli touroperatorzy, tacy jak my, mogliby zdążyć zorganizować jakiś podróże. A tak nie mieliśmy po prostu szansy. Nie da się zorganizować wyjazdu w dwie godziny.

Zamierzamy skorzystać z otwartych granic, lecz na razie powoli i ostrożnie. Otwierają, zamykają… Na razie poznajemy uroki Polski i obserwujemy spokojnie dalszy rozwój wydarzeń.

Beata Radecka

Newsletter

Raz w miesiącu prześlemy ci inspiracje wyjazdowe i porady na temat podróżowania

Zapoznałem się z Polityką Prywatności*

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych*