Dominikana - aktualne zasady wjazdu - Go Travel

Czy  jechać teraz na Dominikanę?  Tak!

 

Teraz to jeden z najbardziej przyjaznych egzotycznych krajów jeśli chodzi o przepisy i zasady wjazdu. Niedawno sprawdzałam jak działają w praktyce na własnej skórze.


Po pierwsze, nie trzeba mieć wizy. Wystarczy ważny paszport. Najlepiej zrobić ksero paszportu ( a jeszcze lepiej dwa, tak na wszelki wypadek – wiadomo, jak weźmiemy ze sobą parasol, to nie spadnie ani kropla deszczu). Nie nosimy ze sobą paszportu wychodząc na miasto lub na tańce. Prawdę powiedziawszy, w ogóle paszport przydaje się rzadko. No, przy meldunku w hotelach na przykład.

Czy paszport covidowy jest wymagany? Nie!

 

Paszport covidowy, czyli certyfikat szczepienia na Covid nie jest już wymagany, ale jeśli jesteśmy w jego posiadaniu to go bierzemy. Można oczywiście mieć w komórce, ale lepiej też wydrukować i to w kilku egzemplarzach.

Dobrze jest mieć dostęp do kopii paszportu i innych ważnych dokumentów w sieci. Np. wysłać do siebie mejlem.

 

Jakie jeszcze formalności dopełnić przed wyjazdem na Dominikanę?

 

Najwcześniej na 72 godziny przed planowanym wylotem z Polski lub z Dominikany (kiedy wracamy) należy wypełnić elektroniczny formularz ===> E-Ticket, Każdy wypełnia swój osobny formularz.

Możemy wybrać angielską, hiszpańską, włoską, niemiecką, francuską lub rosyjską wersję strony do wypełnienia formularza. Możliwość wyboru znajdziemy w prawym górnym rogu.

Jak wypełnić formularz?

 

Ważne – wybieramy pytanie bezpieczeństwa, które później będzie nam zadane w końcowej fazie wypełniania formularza. Może to być nazwisko panieńskie matki, potrawa czy imię zwierzątka.

Wpisujemy nasz adres zameldowania wraz z kodem pocztowym, nasze miasto i nasz kraj. Wybieramy środek transportu, jakim przybędziemy do Dominikany lub z niej wyjedziemy (samolot). Zaznaczamy także czy będziemy się po drodze przesiadać czy nie.

Jest w nim zawarty też formularz migracyjny. Wypełniamy w nim nasze dane wraz z numerem paszportu i podajemy również informacje na temat miejsca, w którym zatrzymamy się w Dominikanie. Uwaga – hotele są wgrane do tego systemu i powinny się zaczytywać. Jeśli nasz hotel czy pensjonat się nie wczytuje, to prawdopodobnie jest wgrany pod trochę inaczej sformułowaną nazwą. Rozgryzienie tego może zająć dużo czasu. Na przykład obiekt o wdzięcznej nazwie Casa Maria Dolores może figurować jako Hotel Maria Dolores, Hostal Maria Dolores, Rasidencia albo po prostu Maria Dolores. Miłej zgadywanki!

Kiedy wypełnimy wymagane pola, zostanie nam zadane pytanie bezpieczeństwa, które wybraliśmy wcześniej. Wszystko po to, aby się upewnić, że formularz został od początku do końca wypełniony przez tę samą osobę. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, otrzymamy nasz kod bezpieczeństwa.

Kod QR, który musimy zapisać w telefonie w formie PDF. Kod ten będziemy musieli przedstawić na lotnisku przy przylocie lub wylocie z Dominikany. Warto go wydrukować.

Obowiązuje wyłącznie formularz wypełniony w formie cyfrowej, ale nie bez powodu przypominam o wydrukach. Telefon może się na przykład zawiesić czy wyładować. Poza tym ze swojego doświadczenia dobrze wiem, że zawiesza się akurat wtedy, kiedy podchodzimy do bramki na lotnisku, a boarding , formularz wjazdowy i formularz tranzytowy mamy tylko w komórce. Kolejka z tyłu się niecierpliwi, a my nerwowo próbujemy zrobić jakiś szybki reset. Telefonu, choć najchętniej w takich momentach siebie 🙂

Instrukcję wypełnienia formularza w wersji filmowej znajdziemy ===> tu

 

Czy przed wyjazdem na Dominikanę trzeba robić test COVID?

 

Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe na Dominikanę, ale turyści mogą zostać poddani tzw. szybkim testom na obecność wirusa. Dotyczy to tylko osób niezaszczepionych.

 

A co jeśli mamy lot na Dominikanę z przesiadką? 

 

Wtedy musimy sprawdzić jakie wymagania ma kraj, w którym się przesiadamy. Pamiętajcie – chodzi o tranzyt, nie o wjazd do danego kraju! Chyba że w czasie przesiadki będziemy mieć dużo czasu i chcemy wyjść z lotniska, to sprawdzamy przepisy wjazdowe.
Kiedy lecimy przez USA, nie są potrzebne testy (od 12 czerwca 2022 r.) ale wymagany jest paszport COVIDowy. Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie mogą wjechać do USA, nawet jeśli jest to tylko tranzyt.
Jeśli mamy przesiadkę na terenie Unii Europejskiej nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty. Pod warunkiem, że tranzyt jest krótszy niż 24h i jeśli podróżni nie opuszczają lotniska.

 

Jakie są obostrzenia na Dominikanie?

 

Tu znajdziemy informacje na temat ===>protokołu sanitarnego obowiązującego w Dominikanie.

Od 16.02.2022 wszystkie ograniczenia związane z Covid-19 zostały zniesione. (m.in. używanie maseczek czy okazywanie Unijnego Certyfikatu Szczepienia/Ozdrowieńca). Każda osoba podejmuje własne środki w celu ochrony zdrowia swojego i innych osób, w sposób odpowiedzialny, ale bez ograniczeń.

Macie więcej pytań dotyczących wyjazdu na Dominikanę?

 

Zajrzyjcie do naszego Q&A Dominikana, czyli odpowiedzi na Wasze pytania. Wszystko, co warto wiedzieć przed wyjazdem na Dominikanę.

Beata Radecka 24 czerwca 2022